Loodusemees Hendrik Relve Loodusõhtu Hendrik Relvega
01. detsember 2019Vaadatud 54 korda

Loodusemees Hendrik Relve
Autor: Evelin Toom

07. novembri loodusõhtul Vapramäe loodusmajas oli meil võimalik kohtuda looduse- ja rännumehega Hendrik Relvega. Õhtu teemaks oli  “Eesti loodusväärtused maailma looduse taustal”. Õhtu jooksul tutvustas loodusemees 13 Eesti loodusväärtust ja võrdles neid maailma loodusega.

Meie pankrannik ja paekivi  Põhja- Eestis on võrreldav Põhja-Ameerika Niagara joa maastikuga. Meie Põhja-Eesti pankrannik on suurepärane õppevahend geoloogidele, kus kivimikihid asuvad õiges järjestuses, nii nagu õpiku joonistel.

Teise väärtusena nimetas Relve alvarid e loopealsed Lääne-Eestis. Need on võrreldavad Rootsis Ölandi saarel asuvate alvaritega. Rändrahnude poolest on Eesti kõige rikkam kogu Euroopas, 10-st suurimast kaheksa asuvad Eestis, hiidrahnuks on Muuksi Kabelikivi, mille läbimõõt o 58 m, mahult ja Euroopa suurim rändrahn on Ehalkivi Letipeal Lääne-Virumaal.

Valguse ja värvide mängu võib leida nii Taevaskojas liivakivi paljandi Neitsikoobast  avastades kui ka USA-s antiloobi pilukanjonis.

Loodusväärtuseks on ka Eestis leiduvad meteoriiidikraatrid, millest suurim Kaali kraater asub Saaremaal, maailma suurim Arizona kõrbes. Väärtuseks on ka Lõuna-Eestis Suur Munamägi, maailmas Mount Everest ehk Džomolugma. Ka linnuvaatluseks ja rändeks on meie väike Eestimaa sobilikum -  kevadel ületab meie maad kuni 2 miljonit lindu. Sama linduderohkus on veel ka Isahani Morten Ottenby linnujaamas Ölandi saarel Rootsis.

Meie Eestimaa väärtusteks nimetas loodusemees Relve ka puisniidud ja metsaderohkus, põlispuud, sood, nelja aastaaja vaheldumine ning valguserütmid -  kõigume aasta jooskul ühest äärmusest teise (jaanid ja jõulud).

Loodusõhtul osalesid loodushuvilised õpilased: Gerlinde Vallikivi (6.c), Elise Stets (6.b), Liisa Aunap ja Karmen Krivmen (7.a).

Euroopa suurim rändrahn Ehalkivi Lääne-Viru maakonnas
Autor: Internet