Koolitus „Selge pilt...!?” tõi noored tagasi maa peale Vaadatud 6235 korda

27. aprill 2016

Üleeile toimus 11. klassile loeng „Selge pilt…!?“, mille käigus räägiti õpilastele ohtlikust käitumisest liikluses ja alkoholiga seoses ning õpetati, kuidas ohte ennetada. Eelnevalt loengule pidi aga 11. klass täitma individuaalse küsimustiku just nende teemade kohta.

Loengut alustatigi küsimustiku ülevaatamisega ning grupi vastuste võrdlemisega. Loengu viis läbi liikluspsühholoog Gunnar Meinhard, kes on ka teistele koolidele sellist loengut korraldanud, ning see kestis poolteist tundi.

Haudvaikus ei tähenda head

Pärast seda loengut jätkasime aulas, kus meile rääkis liiklusõnnetustest politseinik Ottomar Virk. Ta rääkis grupile, millised on tavalised liiklusõnnetuse märksõnad: „haudvaikus“ ehk hukkunutega või „vali“ ehk kannatanutega õnnetus, politseinik kõneles liiklusõnnetuse lõhnadest ja emotsioonidest.

Ta tutvustas grupile täpsemalt kahte liiklusõnnetust: esimene neist koolinoortega, kes kuritarvitasid alkoholi ning juhtimisõiguseta roolis istuva noormehe tõttu sattusid liiklusõnnetusse. Õnnetuse käigus hukkus kolm inimest, samuti sai raskelt vigastada kolm inimest.

Teine õnnetus toimus Tartu linnas, kus kaks sõpra tähistasid lapse sündi rohke alkoholiga ning linnas kihutamisega. Tagajärjeks oli kokkupõrge teise autoga: üks sõpradest hukkus ning teises autos viibiv juht veetis mitu kuud taastusravil.

Ratastool muudab su elu kardinaalselt

Pärast seda rääkis oma loo Marek Rüütli, kes sattus liiklusõnnetusse 19-aastaselt ning on sellest saati pidanud enda elu elama ratastoolis. Ta rääkis, et tavaliselt ta alkoholimõju all autoga ei sõitnud, kuid tol õhtul vajasid ta sõbrad autojuhti ja kuigi ta oli paar tundi maganud, ei piisanud sellest, et hoiduda liiklusõnnetusest.

Marek rääkis, et kõikide toimingutega, millega kahel jalal liikuvatel inimestel läheb kiiresti, läheb temal mitu korda kauem. Näiteks, kui meie paneme teksasid jalga poole minutiga, siis läheb temal selleks 10-15 minutit, olenevalt pükstest ja aastaajast. Samuti koosneb Mareki elu planeerimisest: ta peab peaaegu et alati ette mõtlema enda järgmise päeva toimingud. Siiski ei hoia ratastool teda olemast positiivne: tal on töökoht, abikaasa ja tütar ning need on tema jaoks väga tähtsad.

Marek küsis ka, kes ja kuidas on püüdnud hoida joobes isikut rooli minemast. Õpilane pakkus, kas võtta ära võtmed või autol rehvid noaga läbi torgata. Naljaga pooleks ütles Marek: „Kui purjus inimene hakkab nelja rehvi täis puhuma, siis on ta kaine ka.“ Lisaks soovitas Marek leida enda kõrvale lähedasi sõpru, kes on valmis alati hädas aitama ja on vajadusel olemas.

Artikkel: Cerda Männiste      Foto: Tiina Lauri