Dave-Thomas Thomsonil on plaanis auhinna saanud leiutisele lisafunktsioone lisada, milleks on suur abi konkursi preemiarahast.
Autor: Milvi Kapaun

Nutikas leiutis tõi auhinna Vaadatud 4531 korda

- Kool meedias

Elva gümnaasiumi 1.b klassi õpilane Dave-Thomas Thomson saavutas õpilasleiutajate riiklikul konkursil oma vanuseklassis teise preemia.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 9. detsember 2017

Kui neljapäeval Dave-Thomase ema Margit Thomsoniga telefonitsi kohtumise kokku lepin, et leiutajat koos auhinnamasinaga pildistada, selgub, et noor leiutaja on seadeldise juba juppideks lahti võtnud. Vahepeal oli aga sellest hoopis uue kodutehnikaime kokku pannud – nimelt kohvisegaja. Loomulikult leidis vastvalminud praktiline töövahend hommikulauas ka tõhusa rakenduse.

Õpilasleiutajate konkursil auhinna pälvinud seadeldis on tegelikult mõeldud metalli praakjäätmete kogumiseks, mis oleks väga vajalik koristajale metalliettevõttes ja tõhus abiline ka kodustel koristustöödel peenemate metallividinate kokku korjamisel.

Leiutise makett on ehitatud legoklotsidest, mille külge on ühendatud Power Functions IR vastuvõtja, patareide karp kuue patareiga ja mootorina toimiv generaator. Generaatoriga ühendub telg, kuhu on kinnitatud metallijupp, mille külge pandi liimipüstoliga magnetid. Lisatud on ka Power Functions Led tuled, mis süttivad masina juhtimisel kiiruse kontrollpuldist.

“Soovin leiutisele kinnitada ka rattad, siis ei pea seda enda ees lükkama ja saab puldiga igasse nurgatagusesse juhtida. Selleks on mul vaja veel ühte mootorit, mille loodetavasti toob mulle Jõuluvana,” rääkis Dave-Thomas. “Kindlasti on sellel robotil ka teisi kasutusalasid. Saaks kasutada näiteks sügisel puulehtede koristamiseks. Kui magnetite asemele kinnitada luuataolised asjad, siis saab kõik lehed minema pühkida. Magneti asemele saab panna ka lumelabida ja lund koristada...”

Seadeldise valmistamiseks kulus leiutajal kodus mõni tund ning järgmisel päeval kooli kaasa võetud masin tekitas huvi kaasõpilastes ja köitis klassijuhataja Külli Koroli tähelepanu.

“Alguses tegin lihtsalt sellise masina, et magnet on küljes. Ei teadnudki, et seda saaks igasugusteks asjadeks kasutada,” rääkis Dave-Thomas. “Õpetaja arvas, et see võiks olla kasulik metalli koguja ja saatis video sellest konkursile.”

Noor leiutaja on suur robootikahuviline ja tegelenud sellega juba lasteaiast saadik. Valmis on meisterdatud ka puldiga juhitavaid autosid. Kodus tegeleb ta usinalt progammeerimisega ning on valmis saanud juba õige mitu arvutimängu. Lisaks robootikaringile osaleb ta veel loodusringi tegevuses ja laulab poistekooris. Õues kulub aeg sportides, lemmik on jalgrattasõit. Nutikal ja tegusal poisil jätkub aega ka raamatute lugemiseks. Lemmikteemaks muidugi robootika ja programmeerimine.

Õpilasleiutajate riiklikule konkursile oodati leiutisi, mis lahendavad kellegi igapäevaelu probleeme ja aitavad elu paremaks muuta. Esitatud leiutis ei pidanud olema keeruline, vaid uudne ja lahendama mingisuguse probleemi. Dave-Thomas osales 1.-4. klasside vanusegrupis, kus konkursile saabunud 555 leiutise hulgast valis paremad tööd välja 16-liikmeline žürii. Kolmel esimesel auhinnalisel kohal pälvisid tunnustuse viis kõige leidlikumat ideed ja preemia said vanusegrupi viisteist paremat. Parimate õpilasleiutajate autasustamine toimus 6. detsembril Tallinna Tehnikaülikooli Mektory saalis, kus preemiad andsid üle president Kersti Kaljulaid ning haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Metalli praakjäätmete koguja idee ja teostuse eest teise koha preemia pälvinud Dave-Thomas Thomson sai 300 eurot auhinnaraha ning teadusajakirja “Minu maailm” kolme kuu tellimuse. Saadud preemiaraha on noorel leiutajal plaanis investeerida ennastarendavatesse tegevustesse.

“Valisin juba kaks asja välja, mida vaja Tartust Oomipoest osta – üks on robot ja juurde on vaja hankida edaspidisteks tegemisteks kindlasti ka robootikatarvikuid,” arutles auhinnavõitja asjalikult.