Karl Kontor
Autor: Erakogu

Intervjuu vilistlasega Karl Kontor Vaadatud 3093 korda

- 105 vilistlaslugu

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Elule tagasi vaadates ja enda elukäiku oluliselt määranud sündmustele mõeldes tuleb alustada juba kooliajast. Sellest päevast, kui 6. klassi suvevaheajal komistasin ja kukkudes sõrmeluu murdsin. Selle tõttu jäi pooleli laskesuusatamise trenn ja sattusin sügisel laskmise trenni.

Kuna hakkasin „asjale pihta saama“, jäin selle spordiala juurde pikemalt pidama. Sellest tulenes treeneri ameti valik ja omandamine Tartu Ülikooli Kehakultuuriteaduskonnas ning töökoht Elva Laskespordibaasis.

Teine määrava tähtsusega sündmus toimus samuti kooli ajal, kui rongiga teatrisse sõites ei läinud ma teiste poistega tamburisse suitsu tegema, vaid jäin tõtt vaatama kena tüdrukuga vastaspingil. Sel aastal tähistame temaga 40. pulma-aastapäeva ja rõõmustame, et meie kaks tublit tütart viivad elu edasi kolme toreda lapselapsega.

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Kui Lasketiirus tulid rasked ajad ja tööd jäi väheks, kutsusid sõbrad ettevõtlusesse. Oli põnev ja õpetlik periood, kuid peagi tundsin, et hing kisub tagasi spordi juurde. Kui lugesin ajalehest, et Elva linn otsib spordijuhti, otsustasin kasvufaasis firma maha müüa ning kandideerida pakutud kohale. Võitsin konkursi ja sattusin spordireformi läbiviimise keerisesse. Süsteem sai paika, see kehtib suures osas tänaseni ning Elva on endiselt tuntud spordilinn.

Ring sai täis, kui mind kutsuti tagasi lasketiiru ehk uue nimega Tartumaa Tervisespordikeskust juhtima. Töötan seal praegugi, kuid ametikohal, mis võimaldab ka teise ringi kokku tõmmata. Nimelt võtsin juurde treeneritöö Elva Laskespordiklubis, mille juhtimisega juba palju aastaid põhitööde kõrvalt tegelenud olen.

Mis on esimene mõte kui kuuled sõnu - Elva Gümnaasium?

Mina sain keskhariduse Elva Keskkoolist, seepärast sõna Gümnaasium kohe väga ei eruta. Kuid Elva kool, mis iganes nimega, on kindlasti olnud mulle üks olulisemaid keskkondi, kus kujundati minu isiksus ja pandi alus edasiseks arenguks.

Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

1.klassis ei öelnud ma pool aastat õpetajale ühtegi sõna. 4.klassis lahutati mind pinginaabrist, sest lobisesime pidevalt ja segasime tundi. 5. klassis teadsin kõiki vastuseid ja tõstsin kogu aeg kätt kõige kõrgemale. 8.klassis jõudsid esimesed kolmed tunnistusele. Keskkoolis pühendusin spordi ja pidude kõrvalt õppimisele parasjagu nii palju, et hinded korras oleks, eksamid tehtud saaks ja kõrgkooli pääseks.

Meenutamist väärivaid juhtumeid oli ju palju. Praegused õpilased ilmselt ei kujuta ette, et korvpalli mängimise isu läheb poistel nii suureks, et võimlasse pääsemiseks murtakse lukustatud uks maha. Või et vahetunni paremaks sisustamiseks hakkavad klassis äraarvamatus suunas ringi lendama kõikvõimalikud esemed alates tahvlilapist ja lõpetades lillevaasiga. Või et abituuriumis kutsutakse direktori juurde ja kästakse komsomoli astuda. Tegelikult „Kure papi“ (toonane kooli direktor ja tõeline Eesti mees Edgar Kurg) ei käskinud vaid lausa anus meid kolme viimast mitte-komnoort seda sammu astuma, sest talle oli kõrgemalt poolt antud korraldus, moodustada Elva kooli ajaloos esimene 100% komsomoliklass. Aitasime siis oma direktoril tema sotskohustuse ära täita. Ülikooli astudes kaotasin aga punase pileti ära ja rohkem pole ma selliste asjadega käsi määrinud.

Mäletan hästi ka seda ajaloo tundi, mida oma pedagoogilise praktika ajal andis meie klassile üliõpilane Tiit Ustav. Tema praktika juhendajana istus klassis professor Hillar Palamets. Meie panime muidugi kõik oma oskused välja, et Tiidul praktika läbi kukuks ja tunnis valitses totaalne kaos. Koolikella kõlades tõusis tulivihane Palamets püsti ja kostitas meid võõrkeelsete terminitega, mis ei jäänud meelde, kuid mis ei sisaldanud sõna „geniaalne“.

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Elva kooliga olen olnud seotud üle poole oma elust, sest lisaks enda kooliaastatele käisin oma tütardega kooli vahet 24 aastat. Nende vanusevahe on just nii suur, et kui vanem lõpetas, siis noorem alustas oma kooliteed. Kui tehti ettevalmistusi Elva Kooli 100 aastapäeva tähistamiseks, siis sattusin ka korraldustoimkonda ja olen jäänud siiani Vilistlaskogu juhatusse. Nii olen näinud Elva kooli erinevaid aegu, arenguid ja inimesi. Võin öelda, et õpetajate ja direktoritega on Elva koolil vedanud ning tänu nende heale tööle on siit välja kasvanud palju andekaid ja edukaid inimesi väga erinevate elualadel.

Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Minul õnneks pole nii palju aega ja raha, et see muutuks unistuste realiseerimisel takistuseks.

Aga aja ja raha puudumist tuuakse küll sageli ettekäändeks, et varjata oma laiskust või saamatust. Eks minagi olen seda nippi kasutanud ja ennast vahel uskumagi jäänud.

Olen püüdnud seni oma elu sättida nii, et kogu aeg oleks raha veidi üle ja aega veidi puudu. Seda selleks, et alati oleks midagi teha ja igav ei hakkaks. Nüüd tunnen, et tuleks hakata vastupidi asju korraldama. Raha võiks kiiremini ringlusesse lasta ja aega võiks jätta rohkem niisama molutamiseks. Selle muudatuse tulemusena saab näiteks rohkem reisida ja raamatuid lugeda.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Soovin, et oma koolist jääks ja teistest koolidest tuleks üha rohkem õpilasi Elva Gümnaasiumisse, sest siit saab väga korraliku ettevalmistuse edaspidiseks eluks.

Selles osas saan ka ise varsti väikese panuse teha, sest kodanikukaitse õppesuuna 11.klassile hakkan andma valikainena laskespordi kursust.

Karl Kontor

XXVIII lend