Küsimustele vastab hambaarst Piret Pedak Vaadatud 10451 korda

- Personaalia

Milline on Teie hariduskäik?

Esimesed kolm klassi käisin Hellenurme algkoolis ning alates neljandast hakkasin õppima Elva Keskoolis. Samuti olen õppinud Elva laste muusikakoolis klaverit. Pärast keskkooli 1981. aastal astusin Tartu Ülikooli arstiteaduskonda ning 1986. aastal alustasin tööd hambaarstina.

Kui kaua Te olete hambaarstina töödanud?
Kokku olen ma töödanud hambaartina 30 aastat, aga sellest tuleb muidugi maha võtta lastega kodus viibitud aeg.

Kas hambaarstiks õppimine oli teie jaoks huvitav ja meeldejääv?

Väga huvitav oli õppida! Esimesed kolm aastat õppisin üldmeditsiini koos arstitudengitega ning peale seda algas alles stomatoloogi väljaõpe.

Kui hirmutav oli Teie jaoks lapsepõlves käia hambaarstil?

Väiksena kartsin väga, aga olude sunnil pidin seal käima.

Miks valisite just hambaarsti eriala?
Sel ajal, kui mina koolis käsin, pidi koheselt peale kooli lõppu ära otsutama, kuhu edasi õppima minna. Samuti oli mul eeskujuks üks inimene, kelle mõjul tegin oma valiku.
Keskkooli viimases klassis oli mul suur probleem ühe hambaga, mis valutas väga hullusti, kuni lõpuks tuli see välja tõmmata. Kuna need valusad mälestused jäid mulle väga hinge, siis mõtlesin, et kas saaks teisi abivajajaid aidata nii, et ei peaks hammast välja tõmbama või nende valu oleks võimalikult minimaalne.

Teie töö on saanud palju positiivset tagasidet.  On see teile oluline?

See on väga oluline! Olles juba 21 aastat eraettevõtja, on vaja olla tubli ja edukas, et jätkuks patsiente.

Mis Teile meeldib hambaarstitöö juures kõige enam?

Tänulikud patsiendid ja rõõm on eriti suur, kui olen suutnud mõne väga kartliku patsiendi julgemaks ja sallivamaks muuta.

Kas Teil on tööl ette tulnud ka huvitavaid olukordi?

On ikka, aga üks kõige meeldejäävaim olukord oli see, kui ühel päeval tuli hambaarstikabinetti poiss, kellele oli pastakavedru peopessa jäänud. Täpsemalt oli see jäänud naha alla ja kuna koolis kooliõde polnud, siis pidime meie sellega hakkama saama. Selleks, et poisi olukorda parandada, tegime talle hambaravituimestuse ning tõmbasime pintsettidega vedru välja.

Miks lapsed kardavad hambaarsti?

Kõik saab alguse kodust. Üldiselt on see kas laspevanemate puudulik või vähene teavitustöö. Kui laps pole kordagi hambaarsti juures käinud, siis kuidas ta teab arsti karta, kui tal endal kogemused puuduvad? Lapsele ei tohi öelda, et arst ei tee süsti ega haiget, sest sellest tekib lapsele koheselt hirm.

Mida Te soovitaksite hambaarsti kartvale inimesele?

Hambaravi tuleb mõistusega võtta ning kuna see pole igapäevane, siis tuleb see lihtsalt ära kannatada. Lõpptulemina lahkud kabinetist hea tundega, sest hambad on korras ning loodetavasti ei pea seda kohta lähiajal külastama.

Kas Te ravite oma hambaid ise?

(Vastas muiates) Ei ravi, selle jaoks käin teise stomatoloogi juures, aga hamabauke kontrollin ise.

Mis kahjustab Teie arvates hambaid kõige enam?

Lihne ja lühike vastus - hügieeni puudumine.

Mis Te arvate, kas 50 aasta pärast on veel hambaarste vaja või on robothambaarstid juba olemas?

Üksikuid hambaarste on ikka vaja, aga seda ainult juhul, kui kõik hakkaksid järgima hügieeninõudeid. 50 aastaga seda vaevalt et juhtub, aga 100 aasta pärast võib-olla ka on, aga kindlalt ei oska seda ette ennustada.

Palun andke kolm soovitust, kuidas hoida oma hambad terved.

Esimesese ja kõige olulisema soovitusena toon välja hammaste pesemise (kindlasti kaks korda päevas ja korralikult harjates). Teisena peaks sööma ainult söögikordade ajal ning üleliigne näksimine tuleks unustada. Kõige viimase soovitusena tuleks käia regulaarselt habaarsti juures kontrollis.

Milline on Teie tavapärane päevaplaan?

Minu tööpäev algab kell üheksa ning lõppeb tavaliselt pool neli. Juhul kui jääb ajast puudu, siis tänu elektroonilisele ravikaardile saan kodus sissekanded ära teha.

Millega Te tegelete vabal ajal?

Olen selline rahvasportlase tüüpi inimene, aga minu kireks on murdmaasuusatamine. Aastas korra käin kindlasti ka reisil. Samuti on nüüd ka vanaemakohustused ja see on minu jaoks kvaliteetaeg.
Piret Pedak`uga vestles 11. KO õpilane Kermo Pastarus.

Fotol Piret Pedak ja Triinu Kurg. Foto autor: Kermo Pastarus