Loodusmees Arne Ader

Öösorri rahvapärased nimed

Loodusõhtu Arne Aderiga ja ööketrajaga Vaadatud 133 korda

- Uudis

10. oktoobrikuu õhtul osalesime Vapramäe loodusmajas loodusõhtul. Loodusmees Arne Ader jutustas lugusid öösorrilistest. Öösorr on 2019 aasta lind. Saime teada, et see lind on ainulaadne troopikalind, kes kuulub liiki öösorrilised, on putuktoidulised ja on  öise eluviisiga. Päeval nad magavad, istuvad märkamatult maas või lamavad puuoksal pikuti selle suunaga. Pesa nad ei ehita, vaid munevad otse maapinnale või varisenud lehtedele-okastele.

Öösorri isaslinnu tunneb ära valge “helkuri” järgi sabal ja tiibadel. Lind sarnaneb käo emaslinnuga. Saime teada, et tal on väga suur nokaulatus, seetõttu suudab ta ohu olukorras imiteerida rästikut. Linnu aktiivsus sõltub kuufaasidest -  enne kuu loomist on pojad väikesed, hiljem suuremad, et suudaksid iseseisvalt hämaras toitu hankida. Lindu võib leida rabas ja nõmmemännikutes Lahemaal, Kõrvemaal, Võrtsjärve ääres, Kooraste metsades, ka palumännikutes. Nende lindude ränne algab septembris ja on 500 km päevas, rände pikkus on 8000 km, talvituvad Aafrikas.

Saime teada, et maailmas on olemas ka õõnesorr, kes istub nagu pääsuke. Konnsuud elavad Austraalias ja sarnanevad kakulistele. Tüükasorrid elavad Ameerikas, nemad hoiavad ühte muna haudumise ajal vastu puitposti. Lõuna-Ameerikas elavad õlilinnud ehk guahaarod, kes pesitsevad kaljukoobastes.  Need linnud on õlirikkad, sest söövad puude õlirikkaid vilju. Neil on kajalokatsioonivõime nagu nahkhiirtel, kuid neid lühikesi heliseid kuuleb ka inimkõrv. Nende lindude poegadest tehti õli ja küünlaid, et hoida valgust.

Öösorrilisi on maailmas umbes 3 miljonit paari, Eestis 10 tuhat paari, lindude arvukus langeb. Eestis keelati öösorrijaht 1935. aastal. Aastast 2004 on öösorr III kaitsekategoorialiik.

Öösorrile on antud kuni 80 erinevat nime -  laiskkull, ööketraja, ööplaksutaja, kitselüpsja, lüü-türr, jpt.  Eestis tegutseb linnu nimedest inspireeritud kitarriansambel Öösorr ja Eesti arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr

Loodusõhtul käisid Gerlinde Vallikivi (6.c), Elise Stets (6.b), Liisa Aunap ja Karmen Krivmen (7.a).

Loodushuvilised õpilased ja Arne Ader

Öösorri rahvapärased nimed