Autor: Pärt Saaren

Enicsis teadmisi ammutamas Vaadatud 680 korda

- Uudis

Eelmisel õppeaastal avanes  Elva Gümnaasiumis võimalus 10. klassi astujatel valida mehhatroonika moodul. Nüüdseks on  selle mooduli õpilased on õppinud näiteks programmeerimist ja Lennuakadeemias drooni ehitamist. Sel õppeaastal koguti erialaseid teadmisi  tööstuselektroonikat tootvas ettevõttes Enics. See on eriline võimalus, kodulinnas ühe ettevõtte tööga nii lähedalt tutvuda ja end proovile panna. Kursus toimus tõsise töönädalana: 5 tööpäeva järjest, seitse tundi päevas.

Alljärgnevalt mõned 11. klassi õpilaste muljed õpitust.

Annareete Raal

Praktikapäevadel õppisime ettevõtet tundma, räägiti tehastest, õppisime elektroonika komponente, saime ettevõtte hoonet seest näha ja vaadata, kuidas töölised erinevaid töid teevad ning ka tööliste juures olla ja ise proovida nende tööd teha. Kahel viimasel päeval saime jootekolviga komponente kinni joota, mis kõlas alguses natuke hirmutavalt ja keeruliselt, kuid pärast ei tundunudki nii jube ja oli täitsa okei. Viimasel päeval saime päris enda “roboti” kokku panna, mis pärast ka ise liikus. Igatahes oli see  kogemus silmaringi laiendav.

Caroliis Miks

Praktikanädalal olid meil Enicsis iga päev erinevad põnevad teemad. Tutvusime põhjalikult nii ettevõtte kui ka selles toimuvaga. Saime lähemalt vaadata, millega tegelevad töötajad tehases ja kolmandal päeval saime isegi lähemalt proovida, kuidas töö käib.

Õppisime tundma käsijootmise masinat ja selle  õiget tehnikat. Peale seda jootsime trükkplaadile vajalikud komponendid ja hiljem saime ka mikroskoobi all lähemalt vaadates tagasisidet, mis oli hästi õnnestunud.   Viimasel päeval saime kokku panna konstruktori, mis hakkas lõpus ka liikuma. Enne seda tuli aga ära teha teadmiste kontroll. See õnnestus kõigil edukalt. Roboti kokkupanek tundus algul päris keeruline, kuid hiljem kõik õnnestus.

Praktikanädal Enicsis oli kokkuvõttes väga huvitav. Omandasin palju uut vajalikku informatsiooni erinevate tehnoloogiate kohta. Mulle komponentide jootmine isegi meeldis ja kes teab, äkki tulevikus leiangi ennast sellega tegelemas.

Kreete-Lisette Oselin

Minu arvates oli väga põnev, et saime niimoodi ettevõtes ringi käia ja näha erinevaid elektroonika tootmise masinaid ning ka teada saada, kuidas täpselt need toimivad.

Palju aega veetsime me veel lisaks õppeklassis, et teha eeltööd kaheks viimaseks päevaks. Klassis tutvusime mitmesuguste elektroonika komponentidega ja tegime selgeks vajalikud ohutusnõuded. Viimasel päeval sooritasime kirjaliku testi ning panime kokku konstruktori, mille hiljem koju kaasa saime võtta. Minu jaoks olid enamasti kõik sellel nädalal omandatud teadmised uued ja harivad ning kindlasti sain ma seetõttu ka mõne kogemuse võrra rikkamaks.

Marko Pihlik

Ettevõtes Enics AS olles oli palju uut ja põnevat meie jaoks õppida. Masinaid oli seal mitmeid, igaühel oma eesmärk. Saime samuti tutvuda paljude huvitavate ja toredate inimestega, kes seal töötasid ja meiega oma teadmisi jagasid, mistahes masinatest või füüsikast.  Minu arvates kõik teadmised, mis mina selle nädalaga omandasin, harisid mind ja olen tuleviku jaoks kogenum, kui peaksin midagi sarnast uuesti tegema. Ma tulevikus hakkan küll arvatavasti tegelema millegi muuga, kuid huvi elektroonika vastu kasvas siiski.

Henri Rüga

Enics tegeleb tööstuselektroonika tootmisega. Esimesel kolmel päeval tegelesime teooriaga, käisime ringi tehases, kuulasime kuidas ja mida tehases toodetakse. Klassis õppisime erinevate elektroonika komponentide kohta ja hiljem jootmistehnikat. Viimastel päevadel jootsime ise erinevaid komponente trükkplaadi peale. Viimasel päeval jootsime ja ehitasime ise kokku ühe konstruktori.

Sain teada kuidas kasutada kahte sorti jootetina ja jootekolvi kasutamist, lisaks õppisin erinevate komponentide kohta. Tulevikus võibolla millegagi samalaadsega väga tegeleda poleks huvi, aga suvel tööle tulla oleks küll huvitav..

Liisu Maidi Varik

Päris palju oli teoreetilist osa, kuna meil oli vaja eelteadmisi, enne kui saime hakata ise midagi tegema. Me pidime tegema vahet erinevatel komponentidel ja teadma,  mille jaoks miski on. Viimastel päevadel saime ise trükkplaadile komponente joota. Praktikanädal huvitav ja ma sain lõpuks ka täpsemalt teada, millega mu majast paarisaja meetri kaugusel olevas tehases tegeletakse.

Elva Gümnaasium tänab oma head koostööpartnerit Enics AS ja soovime veelgi panustada koostöösse.