Midagi põnevat füüsikahuvilistele
Autor: Evelin Toom

Teadlaste Öö festival Vaadatud 229 korda

- Uudis

Elva gümnaasiumis toimus 27. septembril kolmas Teadlaste Öö festival. Osalejaid oli tänavu 440, mis on kõigi aastate suurim arv.

Teadlaste öö  on Eesti suurim teadust populariseeriv üritus. Festivali raames toimusid õpilaste ja õpetajate juhitud töötoad, kus tegeldi erinevate teadustega. Toimusid keemia töötuba “Salatsev salakiri”, robootika, füüsikakatsete ja gravitatsiooniautode töötuba. Osaleda sai ka küpsetamise, pimevõrkpalli, 3D pliiatsiga joonistamise ja kabe töötoas.  Aulas toimus kolm teadusetendust.

Töötoas “Salatsev salakiri” toimusid huvitavad keemiakatsed, mis olid  seotud salakirjaga. Seal sai osaleda igas vanuses inimesed, nii lapsed kui ka nende vanemad. Laboris sai teha kuni üheksa erinevat katset. Töötuba korraldas keemiaõpetaja Kaja Kalmus ja teda aitasid 8. klassi õpilased.

“Pakkusime oma  töötoas osalejatele võimalust mängida arvutis hariduslikku arvutimängu "Metsa elujõud". Selles mängus saab koos sõbra või meeskonnaga mõelda põhjustele, mis kahandavad metsas elavate haruldaste liikide ellujäämisvõimalusi ja kuidas toimides saaks metsa elujõudu parandada,” ütles töötoa läbiviija õpetaja Tiia Kuresoo. Mängu eesmärgiks on saada uusi teadmisi metsa elujõu ja haruldaste liikide kohta, panna proovile nutikus ja koostöövaim. Läbi haarava mängu peaks toimuma märkamatult targemaks saamine ökoloogia alal. Meeskonnamängu leiab aadressilt: metsamang.natmuseum.ut.ee/game/1 ja üksi mängimise võimalus on aadressil: metsamang.natmuseum.ut.ee/kiosk/1. Mängu võib mängida ka nutiseadmes.

Kas te teate, mis on pimevõrkpall? Kas see on võrkpall pimedatele või seotakse silmad kinni ja seejärel tuleb palli taguda? Päriselt ei see ega teine. Teadusfestivalil  kaeti võrk kilega, seega ei näinud vastasmängija tegevust ja seda, kust pall tuleb. Ka sellesse töötuppa jagus osavõtjaid hulgi.

Fuajees tegutses õpilasaktiivi Teaduskohvik, kus pakuti enda tehtud jäätist, jooki ning maiustusi.

Ürituse lõppedes tänati  töötubade juhendajaid ja toimus ilutulestik. Külalisesinejad olid Teadusbuss, Psühhobuss ja lapsevanem Sõukand  "Lõhnade töötoaga". Ühte füüsikateemalist töötuba juhtis kooli endine õpilane Leonid Zinatullin.

Ülevaate  Teadlaste Öö festivalilt andsid 8.c klassi õpilased Maria Kuris, Katriin Sildnik ja Teele Tempel.