Õpilastelt on hea õppida Vaadatud 456 korda

- Kool meedias

Aastal 2013 Elva kooli 65. lennu lõpetanud Jaanus Tikka on kodukoolis tagasi, nüüd haridustehnoloogi ja IT tugiisiku ametis.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 8. juuni 2019

Mis on kooliajast eredamalt meelde jäänud?

Olin koolipoisina pigem kidakeelne ning krutskit täis, kuid vajadusel suutsin olla ka väga asjalik. Üks mälestus on seoses kehalise kasvatuse tunniga. Pidime talvel maratoni rajal suusatama. Aga suusatamine on mulle pisut vastukarva ja sellest kõrvale hiilimiseks sai lastud õpetajal kiiremate õpilastega ees ära suusatada ning seejärel tagasi koolimajja lohisetud. Õpetaja sai sellest loomulikult teada ning edaspidi suusatas minu ja klassivennaga alati koos ja eks me siis ikka turtsusime ka terve tee, aga vähemalt suusatasime.

Mis on sinu arvates see oluline teadmine, kogemus või asi, mille oled kooliajast saanud?

Kõige olulisem õpitu tuleb põhikoolis tööõpetuse tundidest, kus tegime puidu-, metalli-, elektri- ja muid töid. Sellest ajast on olnud mul suurem huvi tehnika ning tehnoloogia valdkonna vastu, sest neid teadmisi ja kogemusi on läinud mul väga palju vaja.

Kuidas haridustee pärast Elva kooli lõpetamist edasi läks ning mis tõi sind kodukooli tagasi?

Pärast kooli lõpetamist sai proovitud kätt autotehniku eriala õppides, kuid see polnud päris see, mida ma igapäevaselt teha sooviksin. Seejärel töötasin mõnda aega turvasektoris ning siis otsustasin uuesti õppima asuda infotehnoloogia erialal. Elva kooli sattusin paariks kuuks juba oma õpingute praktika ajal, oli kodune tunne tulla tagasi kohta, kus juba pool elu on käidud.

Tööalaselt lõpeb sul esimene õppeaasta Elva koolis, milline see sinu jaoks oli?

Õppeaasta on minu jaoks olnud teadmisterohke. Olen õppinud palju uut nii kolleegidelt, õpilastelt kui ka iseseisvalt. Õpilased õpetasid mulle märkama vigu, mõtlema kastist välja ning kiiresti lahendama olukordi, mille peale ise ei tulekski.

Kuivõrd on Elva kool täna erinev sellest, kui siin ise õpilane olid?

Kuigi minu lõpetamisest ei olegi väga palju aega möödas, on selle ajaga ikka tohutult muutunud. Minu kooliajal ei osanud veel ettegi kujutada, et algkoolis õpetatakse robootikat, robomatemaatikat ning joonistatakse 3D pliiatsitega. Väga palju kasutatakse digivahendeid ning läbi selle omandatakse mitut asja samaaegselt.

Millised plaanid on suvevaheajaks?

Suvel plaanin käia mõnel kontserdil, matkata Eesti erinevates paikades, kiikuda mõne Eesti künka kaldal ning loodetavasti nautida ilusat ilma.

Missuguseid toredaid tegemisi ja ekstreemseid juhtumisi on hobide vallas?

Minu hobideks on fotograafia, infotehnoloogia, arvutimängud, puutöö, kass, rõduaiandus ning jalgrattasõit. Ekstreemseks pean seda, et olen hakanud kätt proovima aladel, millest ma kunagi unistadagi ei osanud, nagu näiteks fotograafia ning rõduaiandus, kus alustasin täitsa nullist. Sai lihtsalt hangitud üks fotoaparaat ning alustatud videokoolitustest, rõduaianduseks läks vaja suurt potti, kuhu külvasin muudkui head ja paremat rohelist kraami, mida on kerge kasvatada. Saavutuseks pean puutööga omavalmistatud seadmekappi arvuti riistvarale, serveritele, võrguseadmetele. Kuna turul stiilset puidust kappi vajalike funktsioonidega saadaval polnud, meisterdasin selle ise.

Kus praegu elad ja kes on sinu pereliikmed?

Elan juba ligi viis aastat Tartus, kuid Elvas käin üsna tihti, põhjusteks perekond, sugulased ning kena loodus. Käin siin puhkamas ja sportimas. Elukaaslane Triinu õpib ülikoolis ning meil on väike must kassipoeg Freyja, kes hoolitseb selle eest, et keegi ühe koha peal ennast liiga mugavalt ei tunneks. Ise alles kahe kuu vanune, kuid mänguhoos ajab karvad turri ning üritab ennast hästi suureks ja tähtsaks ajada, et inimesi hirmutada.

Millised on meelistegevused kodus?

Mulle meeldib koristada, eriti just tolmuimejaga. Meeldib koduses majapidamises IT-alaseid teadmisi rakendada ning toitu valmistada, puhkepäevadel küpsetan ka pannkooke.

Millised plaanid on oma erialal edaspidiseks?

Hetkel olen enda praeguse töökohaga rahul. Täiendan ennast pidevalt iseseisvalt, kasutades vabalt kättesaadavaid õppematerjale veebist. Tahan oma hobisid proovida rohkem rakendada oma igapäevatöös. Koolitöös on plaanis õpilaste motiveerimine ja õpihimu seemnete külvamine. Selleks tuleb läbi mõelda, mida ja kuidas saaks paremini. Tuleb vaadata tagasi tehtule ning vajadusel teha muudatusi, et tulevikus oleks lihtsam ning efektiivsem.

Missugune oleks sinu ettekujutus oma elust 25 aasta pärast?

Ma loodan, et ka 25 aasta pärast olen ma vaimselt sama noor ja optimistlik kui praegu. Lisaks tahaks loota, et teen tööd, mida mulle meeldib teha.

Mis on praegu elus kõige tähtsam?

Kasvatada oma kassipoeg suureks ja heade kommetega kassihärraks.

Millised oleksid viis märksõna edaspidiseks?

Loodus, muusika, vesi, kodu ja naer. Oluline on sattuda vahepeal loodusesse, kuhu loodetavasti ei kostu muid võõraid helisid. See aitab lõõgastuda ning tuletab ka meelde, et mis elu tegelikult on. Muusika aitab saata argipäevarutiini palju lennukamalt ning ühtlasi laeb ka minu akut. Selleks, et keha toimiks normaalselt ei tohi ära unustada pidevalt vett tarbida. Jooge vett!

Kodu pole ainult koht, kus WiFi automaatselt ühendub, vaid siin on ka muud olulised asjad nagu pere ja turvatunne. Tähtis on leida iga päev asju, mis tekitavad naeru ja rõõmu. Need aitavad kasvõi hetkeks unustada asju, mis rõhuvad keha või vaimu.