Gregor Pärnaku välja mõeldud vahuuss tekitas suure mullimäe, puhumas on Alex-Johannes Sule
Autor: Milvi Kapaun

Miniteaduspäevalt sai uusi sõpru ja teadmisi Vaadatud 488 korda

- Kool meedias

Elva gümnaasiumi algkoolimajas peeti 28. mail kolmandat miniteadusfestivali. Seekord oli osalejaid ka Konguta ja Rannu koolist.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 1. juuni 2019

Miniteadusfestivali peakorraldajad olid õpetajad Evelin Toom ja Külli Korol, töötubasid viisid läbi 4.-6. klasside õpilased.

Koolimaja kolmas korrus oli teadusala, kus 1.-3. klasside õpilased tutvustasid oma teadustöid. Aulas tehti teadusteatrit ja võimlas ning klassiruumides käis vilgas tegevus töötubades.

Ligi kolmekümnes erinevas töötoas oli tegevusjuhendajatena ametis ligi 90 õpilast 4.-6. klassidest. Lisaks fotograafid ja turvateenistuse tegelased, kes juhatasid nooremaid õpilasi õigetesse töötubadesse, aitasid ürituse alguse ja lõpu organiseerimisel ning olid hääletuskasti valves teadusalal. Õpilastel, kes töötubasid ei organiseerinud, oli võimalus osaleda orienteerumisvõistlusel, mida korraldas kehalise kasvatuse õpetajate organiseeritud MTÜ Seiklushunt.

Kui varasemalt on festivalil teadusteatrit tegema kutsutud professionaalsed tegijad, siis seekord esitasid etendusi teaduse imedest õpilased ise.

“Meie miniteadlased on nüüd juba sellisel tasemel ja targad, et saavad teadusteatriga suurepäraselt ise hakkama, pole vaja tähtsamaid tegijaid kutsudagi. Õpilaste julge esinemine teadusteatris oli meeldiv üllatus,” kommenteeris Evelin Toom. “Õpilased toimetasid oma töötubades ka väga asjalikult ning leidsid ise jooksvalt lisalahendusi töötoa õnnestumiseks.”

Rannu koolist olid kohal esimese klassi õpilased Karl-Markus Tõldsepp ja Kristjan Mihkel Lükk, kes tegid klassijuhataja Ülle Tessmanni juhendamisel esitluse ja vulkaanikatse. Vulkaanimudelid valmisid tööõpetuse tundides. Need värviti ära ja katsetati loodusõpetuse tunnis. Enne Elvasse tulemist sai esitlus koos sõnalise osaga klassikaaslastele mitu korda ette mängitud.

Miniteadusfestivaliga jäid poisid rahule, õpilased kuulasid-vaatasid nende esitlust huviga. Kuid kõige rohkem meeldis Rannu noortele teadlastele koolimaja liftiga sõita – seal sai end tunda tõelise Supermanina.

Konguta lapsed tõi festivalile õpetaja Meeli Treier. Suurt huvi pakkus Anne Sui Saadjärve stendiettekanne, kus teemaks kogu maailmas haruldane, kuid ka mõnes Eesti veekogus elutsev järvepall – rohevetika kerajas kogumik.

Teise klassi õpilased Romek Retter, Diandra Värv ja Mirjam Müürsepp, keda assisteeris neljandas klassis käiv õde Marta-Miia, tegid teadusteatrit. Romek näitas katset teemal “Õhurõhk”, Diandra tegi laavalampi ning Mirjam ja Marta-Miia demonstreerisid vee ja habemeajamisvahuga veemolekulide erinevust ehk miks läbi habemeajamisvahu pritsitud värvine vesi ülejäänud veega ei segune.

Õpilased, kes teadusteatrit ei teinud, osalesid töötubades. Populaarseks osutusid QR koodi töötuba, õuemängude töötuba, aga ka robootika, päevalille maalimine, 3D joonistamine ja meisterdamine.

“Töötubade valik oli nii rikkalik, et oleksin tahtnud ka ise kõigis neis osaleda,” ütles Meeli Treier. “Kuna Konguta Kool on ise ka teadust populariseeriv kool ja meil on oma Juku Akadeemia öökool, siis õpetajana tean, et lapsed õpivad kõige paremini läbi avastuse ja praktilise tegevuse. Teaduskatsed lastele jõukohases võtmes on põnev, lustlik ja igapäevaeluga seostatav. Postri tegemine on omakorda teaduskatse esitlemine ehk pannakse kirja, mida uuritakse, kuidas uuritakse ja millised on järeldused. Oma töö esitlemine teistele arendab esinemisjulgust rääkida nii, et kõik kuulaksid ja aru saaksid. Seda kõike peab õppima ja õpetama. Tänan õpetaja Evelin Toomi, kes meid külla kutsus ja kogu koolipere lahke vastuvõtu eest! Lapsed said uusi kogemusi, sõpru ning teadmisi ja oskusi. Jäime päevaga väga rahule.”

Miniteaduspäev lõppes kooli aulas, kus korraldajad tänasid kõiki teadusalal osalenud 1.-3. klasside õpilasi ja teadusteatri tegijaid.

Päevajuhid olid 8.c klassi õpilased Marleen Sule ja Meribel Helekivi-Kalina ning videograaf Grete-Lysette Uuk. Helitehnikuks oli Krister Toom.