Õpetajad said meeleoluka kogemuse ka improviseerimisoskuses.tagaplaanil keskel juhendaja Martin Junna. Foto Milvi Kapaun

Üksteiselt on palju õppida Vaadatud 713 korda

- Kool meedias

Tegusad ja väsimatud õpetajad kevadisel koolivaheajal puhkusest ei hooli ning pühenduvad koolitööst vabal ajal enesetäiendamisele ja kolleegidega kogemuste vahetamisele.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 27. aprill 2019

Elva valla õpetajad kogunesid jüripäeval Elva gümnaasiumisse kogemusi vahetama.

Teist korda toimunud metoodikapäeva “Õpetajalt õpetajale” peakorraldaja oli Elva gümnaasiumi arendus- ja noorsootööjuht Kätlin Tatar ning töötubades olid kogemusi jagamas Elva gümnaasiumi ja naaberkoolide õpetajad.

Metoodikapäeval oli osalejaid kokku 102 ning õpetajaid ootasid ees tegemised kolmeteistkümnes töötoas.

Avaloengu tegi Kiviõli 1. Keskkooli loodusainete õpetaja Karin Pohla teemal “Muutus algab minust” ning vilgas tegevus läks käima ka töötubades. Elva õpetajatest jagasid kolleegidele oma töökogemusi Anne Maidla ja Terje Tammekivi robomatemaatikas, Tiia ja Rein Kuresoo interaktiivses mängus “Metsa elujõud”, Elva gümnaasiumi õppemetoodika töörühm Evelin Toom, Tatjana Blohina, Pille Tani ja Tiiu Ruus töötoas Vesi ning meeleoluka näitlejameisterlikkuse proovilepaneva improteatri tunni viis läbi Elva gümnaasiumi improteatri kursuse juhendaja Martin Junna improteatrist Ruutu10.

Kabemängu paremaid nippe tutvustas huvikooli ringijuht Kaido Raidla.

Palupera kooli õpetaja Arvet Silk tutvustas GLOBE kümmet aastat ja sama kooli õpetaja Kairit Leesalu Opiq.ee õppetuba.

Konguta kooli õpetajad Eve Hintsov ja Meelika Treier Eduard Taska Kultuuriloo klassist juhendasid naha töötuba ning Astrid Külaots ja Katrin Libe digitaalse kontrolltööde õpituba. Lisaks veel Hanna-Liisa Tamm ja Lily Šanin, kes tõid kolleegide ette kogemusi ja soovitusi BETT Londoni messilt.

Meetodeid loodusõpetuse tundide rikastamiseks jagasid Valguta lasteaed-algkooli õpetajad Martiina Viil ja Marika Väärsi. Kogemusi ja huvitavat teavet sai ka Go-Lab keskkonnaga loodusõpetuse katsete tegemisest virtuaalsetes laborites, läbiviijaks Aakre algkooli õpetaja Liina Laaser. Mõnusat vaimset ja füüsilist lõõgastust pakkus Ashtanga jooga, mida juhendas Artur Laur.

“Metoodikapäev on väga teretulnud üritus, kus valla koolide õpetajad saavad omavahel tuttavaks, esinemiskogemuse ning võimaluse tutvustada kolleegidele oma head praktikat,” ütles Valguta lasteaed-algkooli direktor Kaja Lepik. “Et saadud teadmisi edaspidi töös rakendada, valisin täna robomatemaatika õpitoa, kus tegin selle teemaga esmatutvust ning laiendasin oskusi digitaalsete kontrolltööde koostamisel. Sain jätkuvalt kinnitust, et tubli tööd tehakse ja innovaatilisust on nii väikestes kui suurtes koolides.”

Kogemus raamatutarkusest olulisemgi

Tiia ja Rein Kuresoo sõnul on hariv arvutimäng “Metsa elujõud” sobilik mängimiseks ka pereringis. Suur oli selle vastu huvi ka õpitoas.

“Oli mänguhoogu ja elevust,” märkis Tiia Kuresoo. “Ise osalesin veel naha töötoas, mis pakkus peale hasartset arvutimängu väga mõnusat võimalust nikerdamiseks. Tekkis kindel soov külastada Eduard Taska Kultuurilooklassi.”

Nahatöö õpitoas oli tõeliselt kunstitöine päev, kus valmisid järjehoidjad, käepaelad ja võtmehoidjad. Juhendajad Eve Hintsov ja Meeli Treier näitasid kahte ilusat nahakaunistamisviisi, mida oskavad kenasti teha Konguta kooli õpilased – need on pimetrükk taimparknahale ja kuldamine mustrirulliga. Töövahenditeks originaalsed Eduard Taska ateljeest pärit mustrirullid, templid, vasktähed.

“Õpetajad olid julged katsetama ja kui esimesed töövõtted selgeks said, hakkas fantaasia lendama ning valmisid isikupärased esemed,” rääkis Eve Hintsov. “Kõik see ühiselt tegutsemine, uue asja õppimine, teineteise tunnustamine, suunamine tööprotsessi käigus oli meile kõigile väga tore kogemus. Päev andis hea võimaluse luua kontakte valla teiste koolide õpetajatega ning kutsuda külla, et teha nahakunsti Kongutas juba koos lastega.”

Lisaks kogemuste ammutamisele tundis Konguta kooli direktor Liina Tamm heameelt ka õpetajate lapsemeelsusest ning märkis, et vahetu kogemuste jagamine on raamatutarkusest olulisemgi.

“Eriliselt vahva punkti pani päevale improteater, mis oli väga lõbus kogemus. Emotsioonid olid laes, küljelihased on siiani naermisest valusad. See, et õpetaja oskab olla lapsemeelne ning ka ise lustida on rõõmustav. Õppetöö võiks samasugune olla,” seletas Liina Tamm muheldes. “Olen Elva gümnaasiumile väga tänulik, et nad sellise päeva ellu kutsusid ja kindlasti on mõte, et võiks selle sündmusega kaasata ka lasteaiad. Päev andis palju huvitavat. Mitte raamatutarkus pole kõige olulisem, vaid just see emotsioon ja vahetu kogemus, mis inimeselt inimesele edasi antakse.”

Palupera kooli õpetaja Arvet Silk sai kogemuse võrra rikkamaks töötoas Vesi.

“Töötoa pealkirja põhjal ootasin hoopis midagi tunduvalt lahjemat. Sattusin aga väga meeldivasse seltskonda ja tegevus oli mitmekülgne, emotsionaalne, aktiivne ning andis palju mõtteid ja nippe nii kohapeal mõtlemiseks kui ka koju kaasa,” rääkis Arvet Silk. “Oli ladusalt kordaläinud päev. Kiidusõnad korraldajatele ning hädaliste abistajatele. Kohtasin üritusel paljusid kolleege, kelle kohta saan nüüd julgemalt väita, et töötamegi koos Elva vallas.”

Päeva lõpus jagas Elva gümnaasiumi direktor Tarmo Post juhendajatele meepurgid ehk siis määris õpetajatele mett mokale. Kordaläinud päevaga jäi rahule ka Kätlin Tatar.

“Koridoris töötubade ustest mööda kõndides kuulsin elavaid kilkeid ja emotsioone – väga hea tunne tekkis,” rääkis Kätlin Tatar. “Meil on üksteiselt nii palju õppida ja inimesed, kes kohale tulevad, on soojad, naeratavad ning seetõttu on sellist päeva väga tore korraldada.”