Maie Juhanson

Intervjuu vilistlasega Maie Juhanson Vaadatud 1091 korda

- 105 vilistlaslugu

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus pärast Elva kooli lõpetamist?

Elva Gümnaasiumi(Keskkooli) X lend alustas kooliteed 1947.a. 1.septembril vanas postimajas Valga mnt. ja Puiestee nurgal. Mina, Maie Juhanson (Ala), alustasin õp. Alma Puuritsa (Ojaste) klassis. Neist alustajatest lõpetas 1958.a. kevadel nn. Aino Kalda hotellis direktor Herbert Kaselo juhtimisel, ainult 7 või 8 tüdrukut. Kõik teised klassikaaslased tulid juurde siit-sealt hiljem. Koos moodustasime Elva Keskkooli X lennu klassijuhataja Jüri Saare õpetusel-juhtimisel + lastevanemate abi, kellel oli. Alates 1.klassist on meie lendu kooliteel juhtinud direktorid Mihkel Roonurm, Mihkel Karro ja Herbert Kaselo. Klassijuhatajad on olnud Alma Puurits, Virve Härsing, alates 5.-10. kl. Moidela Tõnisson ja ellu saatis härra Jüri Saar.

Pärast Elva Keskkooli lõpetamist oli kõige loomulikum õppida õpetajaks kuna eeskuju andsid mu oma õpetajad. Aitäh õpetaja Alma Puurits-Ojaste, Virve Härsing, Moidela Tõnisson, Helme Tõevere, Elsa Rae-Kreegipuu, Arno Ots, Aino Jallai-Tamm, Aino Jõgi-Kurg, Asta Haamer, Joh. Voites, Asta Russak, Zoja Samarukova, Kalju Toim, Virve Toim, Helgi Kommussaar, Manivalde Lubi, Virve Rüga, Richard Anton ja Vello Kornel. Lisaks õpetajatele olid koolis ka nn. koolitädid, keda tänan meeldiva koolipuhtuse ja sõbraliku olemise tagamise eest.

Aga minust sai pärast Tartu Pedagoogilise kooli lõpetamist algklasside õpetaja tolleaegses Paide rajoonis. Alustuseks Müüsleri Algkoolis ja 15 aastat Paide Keskkoolis, mis olid väga toredad ja meeldivad aastad. 1979.aastal elu-olud tõid mind Elvasse tagasi ja direktor Kurg võttis mind Elva Keskkooli vene keele õpetajaks. Sain endale 4. klassi, kus abistasin ja juhendasin neid koolielus toime tulema. Viiel aastal õpetasin Elva koolis vene keelt ja oma klassis ka klassi elukorraldust. Õpilased olid hakkajad ja mitmekülgsete huvidega , õpihimulised tüdrukud-poisid. Aktiivsemad olid edukad ka pioneeritöös ja spordis. Ei taha kedagi eelistada, aga erkalt püsivad meeles Pille, Mai, Anne, Kai, Anneli, Toomas, Ago, Urmas. Toredad olid õppereisid, ekskursioonid, klassiga koos tehtud üritused. Pille ja Anneli on Elva Gümnaasiumi õpetajad, Mai ja Kai õpetajad muusika- ja kunsti vallas.

Esimeste pääsukeste järel tulid veel mitmed 1.-3. klassini toredad lapsed nagu Heidy Purga, Heili Sepp, Lilian Sarapuu, Lauri, Karl, Sander, Kurmet, Keit, Lilian, Riina jpt.

Igal juhul minu lemmik elukutse on õpetaja, tänu minu oma õpetajatele.Suur tänu neile selle eest.

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid….?

Maie (Ala) Juhanson peab praegu kõigega toime tulema, olen Eesti Vabariigi pensionär. Teen asju, mida eluaeg olen teinud, ainult nüüd huvi või hobi korras. Teisipäeviti käin haiglahoones võimlemas ja reedeti olen “misjonär” samas majas 3. korrusel hooldekodus. Õhtuti käin laulmas Elva naiskooris ja kirikukooris ja Juta juhitavas 60+ kooris.Üks kord kuus on meil Linnaraamatukogus luulering (aitäh Sulle, Taimi). Võtan osa Elva eakatele pakutud üritustest (ujumine, reisid jm.), kahjuks on need kõik tasulised. Igal võimalusel sõidan rattaga.

Ei saa nimetamata jätta ka kutset osaleda mitmetel Palupera Põhikooli üritustel, olen selles koolis olnud kolm aastat vene keele õpetaja.

Tütar Marianne on psühholoog ja poeg Jaanis teeb seda, mida teha annab.

Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teadasaamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele

Õpilasena olin esialgu üsna arg ja tagasihoidlik. 1.klassis jooksin koolist ära, kuna õpetaja riidles minuga ja see tundus mulle kuidagi liiga kurjana. Joostes üle soo kodu poole, otsustasin, et õpin õpetajaks ja niisuguseks, et lapsed koolist ära ei jookseks minu pärast. Usun, et olen need sõnad-mõtted tegudeks teinud oma elus.

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Olen Elva kooli 10. lennu vilistlane ja osalen pea kõikidel koolis toimuvatel üritustel.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Elva mändide all on mu kodu

armas kool ja esmane arm.

Kätt annavad mäed ja lodud

ja meelitab verevi, ka Arbi järv.

Me kool eland seitsmes ajas

ja kordades rohkem majas.

Esmane ju tsaariajal- Vasara majas.

Igal neist oma mälestus, kuulsus ja au.

Elva kool nüüd uues linnajaos

kaunite mändide keskel Puiestee tänaval.

Aga sõjas hävinud postijaam-koolimaja?

ja süüdimatult hävinev Kalda hotell?

Usun - uued Kornelid, Peebod ja Hindid

koolist kindlasti sirguvad veel.

Neil edu ja õnne ja julgust

kaitsta-hoida ja edasi luua

meie kooli ja meie Eestimaad.