1.b ja 1.c käisid Saadjärve ääres õppimas Vaadatud 1340 korda

- Huvitav ainetund

1.b ja 1.c klassi lapsed käisid 8. mail õppekäigul. 1.c klass Saadjärve loodukoolis parvega järvel vaatlusi tegemas ja 1.b klass Jääaja keskuses uurimas, kas mammut on ikka karvane elevant või siiski mitte. 1.c klassi lapsed said selga uhked oranžid vestid ning seadsid seejärel sammud järveveel ootavale parvele, millega järveuuringuile suunduti. 1.b klassi lapsed aga kohtusid oma giidiga, kes viis lapsed hiigelsuure ja karvase mammuti juurde. Sai selgeks, et see pole päris loom. Isegi mitte topis, vaid järele tehtud. Et mammutid elasid ka Eestimaa pinnal. Et suured isasloomad olid 2,7 kuni 3,8 m kõrgused ja kaalusid isegi kuni 8 tonni. Mammuti keha katsid pikad, kuni meetri pikkused karvad ja paks, kuni 8 cm rasvakiht, sest jääajal poleks ju muidu saanudki ellu jääda. Ja et mammutid sõid päevas kuni 200 kg toitu. Saime veel teada, miks mammuteid enam ei ela ja miks nad välja surid. Ja muudki. Oli väga põnev!

Pärast õppeprogramme suundusime Elistvere loomaparki. Käisime loomapargis ringi, vaatlesime erinevaid loomi. Kõige põnevam oli kohtumine ilvesega. Tavaliselt me seda looma ei näe. Isegi loomapargis mitte, sest ilvesed ei näita ennast. Kuid sel korral jalutas ilves rahulikult otsa aia ääres meist mööda. Hiljem tuli veelkord tagasi, viskas end aia äärde sooja päikese kätte pikali, limpsis oma käppi nagu kodukiisugi. Suured, pehmed ja karvased käpad... Saime ikka päris pikka aega jälgida ilvese tegevust. Ka karu Karoliina oli suur, karvane ja kõndis täistalla. Nagu inimenegi. Nii tore oli taastutvuda Elistvere loomapargi asukatega!

Pärast Elistvereskäiku tegime peatuse Saadjärve ääres. Nägime looduslikku puuskulptuuri ja tegime pilti kauni koha aknas. Seejärel liikusime piki rada Kalevipoja kivi juurde. Tegelikult on tegemist rändrahnuga, kuid muistendi järgi olevat Kalevipoegadest keskmise venna heidetud kivi. Vennad olla teiseltpoolt järve Äksist kiviheitmises mõõtu võtnud. Noorema venna kivi plarsatanud järve keskele, keskmise venna kivi ongi too, mille juurde me läksime ja mis asub  järvekalda lähedal vees. Vanema venna kivi aga lendas kõige kaugemale - üle järve põllule. Inimesed purustasid selle kivi ning tegid sauna vundamendiks. Nüüd ongi keset põldu päris pirakas tükk vanema venna kivist.  Meie aga ronisime keskmise venna kivi otsa, viskasime järvelkaldalt lapikute kividega lutsu, solberdasime paljaste jalgadega järvevees ning meil oli väga lahe olla!

Tekst ja fotod: K.Korol