Ekstreemsused on elustiil Vaadatud 5446 korda

- Personaalia

Elva gümnaasiumis teist õppeaastat arendus- ja noosootöö juhina töötava Tiina Lauri jaoks on tema amet ka hobi, mida saab nautida iga päev. Aastal 2013. pälvis ta Tartumaa enim silma paistnud noorsootöötaja nimetuse.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 25. veebruar 2017

Kuidas Elva kooli tööle sattusite? Miks kandiseerisite?

See oli mitmete asjade kokkulangemine. Juhtusin interenetiavarustes 2015. aasta juunis Elva gümnaasiumi arendus- ja noorsootööjuhi töökuulutuse peale ning peast käis läbi mõte, et võiks kandideerida. Olin Puhjas töötanud huvijuhina viis aastat ja tööalaselt tundsin, et kõik oli paika loksunud ning kergelt hakkas mugavustsoon tekkima - see hirmutas. Mugavustsoonis on küll hea turvaline toimetada, aga on oht laisaks muutuda. Kuna ka isiklik elu võttis kursi Elva suunas, siis tundus igati mõistlik variant võimalusest kinni haarta ja siin ma nüüd olen.

Missugused on olnud siin teie märkimisväärsemad kordaminekud?

Tähelepanuväärsed kordaminekud sõltuvad isikusest ning tema hoiakutest. See, mis minule näib kordaminekuna võib teisele tunduda tühisena ja vastupidi. Isiklikult pean kõige suuremaks kordaminekuks ennekõike head sidet ja läbisaamist noortega. Tunnen (võimalik, et tahan tunda), et see on olemas. Samuti pean oluliseks koostööd kolleegidega, sest olgem ausad, üksi on ikka väga keeruline midagi korda saata. Toetav, kaasa mõtlev ning tegevustesse kaasatud kollektiiv on edu alus.

Milles on teil enda arvates selles ametis veel arenguruumi?

Olen iseloomult üsna kärsitu, viimase minuti inimene, tahan asju teha hästi, mistõttu olen nõudlik enda ja teiste suhtes ning veidi kontrolliv. Kindlasti pean õppima varajasemat planeerimist ning rohkem teiste usaldamist ja kaasamist. Veenva kõnelemise ja järjepidevuse arendamine samuti halba ei teeks.

Olete pärit Märjamaalt ja lõpetanud seal ka gümnaasiumi. Missugused huvid kooliajal olid ja millised olid parimad saavutused nendel aladel?

Kooliajal käisin kümme aastat muusikakoolis (akordioni eriala), olin õpilasesinduse liige, kuulusin koolilehe toimetusse, tegelesin kergejõustiku ja tuletõrjespordiga ning käisin igal kolmapäeval Tallinnas tantsuklubis tantsimas. Väikese koha võlu on ikka see, et kui oled aktiivne, siis rakendatakse sind erinevates valdkondades üsna palju. Parimad ja kõige paremini mõõdetavad tulemused olid ikka spordis. Olen pärinud üsna hea füüsilise vormi ja kiired jalad, lisades eeldustele kerge treeningu, olid diplomid ja medalid kerged tulema.

Kas praegu jätkub hobideks piisavalt aega?

Mu töö on ennekõike minu hobi ja saan nautida seda iga päev. Lisaks olen hakanud nautima looduses liikumist ja olemist ning soodsate ilmastikutingimuste korral sõidan tsikliga. Raamatuid meeldib mulle ka lugeda, aga tavaliselt jään lugedes üsna kiiresti magama (olenemata kellaajast), seepärast on see minu jaoks üsna pika perioodi kestev protsess.

Mis on teie jaoks puhkus?

Minu jaoks on puhkusel kaks väga erinevat vormi. Kõigepealt on minu jaoks puhkus see, kui saan süümepiinadeta terve päeva (või ka mitu) pidžaamas ringi kulgeda ja inimestega mitte suhelda seni, kuni mul ääretult igav hakkab. Ja siis algab teistsugune puhkus, kus ma tahan ringi liikuda, kogeda ja avastada uusi kohti, veeta rahulikult aega heas seltskonnas.

Olete muu hulgas ametis ka ettevõttes Seiklusfirma 360 Kraadi. Millega seal tegelete?

See on minu elustiili osa. Ametlik nimi ütleb, et olen mängujuht, mis tähendab seda, et kui klient tellib seiklusfirmast mängu, siis mina haaran asjad ja viin selle läbi, enamasti toimuvad need suvepäevade, seminaride, sünnipäevade või muude ürituste ühe osana. See on äärimiselt tore vaheldus, saan kohtuda erinevate inimestega, näha uskumatuid kohti kodumaal, kuhu muidu ei satuks ja seiklusfirmaga seotud inimesed on lihtsalt nii ägedad, et kuidagi ei suuda ega taha sealt ringist välja astuda.

Seiklushuvilise inimesena otsite ekstreemsusi, olete laskunud köitega alla Tallinna lauluväljaku tuletornist ja Valaste joalt... Miks te seda teete?

Enamike selliste ettevõtmiste taga on olnud Seiklusfirma 360 Kraadi inimesed, tänu kellele on mul need võimalused avanenud. Hirm on otseloomulikult igal korral, aga see ongi asja võlu - kuidas ennast kokku võtta ja hirmust üle saada ehk kuidas ennast mõjutada.

Missugust ekstreemelamust nautisite viimati?

Kõige viimasem võitlus iseendaga oli mullu sügisel Tallina laululava kaarel seistes, kus pidin end veenma, et laulukaare äärelt tühjusesse astuda on täiesti okei. Seisin seal ikka päris pikalt ning instruktorist hakkas juba päris kahju, sest ta kannatlik ja põhjalik jutt turvalisusest ja sellest, et ka pensionärid on seda teinud, et töötanud minu puhul. Lõpuks panin silmad kinni, hoidsin hinge ka kinni ja sain kuidagi sealt tulema ning tundsin mõnu köiega laulukaares kiikumisest.

Mis on teie jaoks väsitav?

Mind ääretult väsitab pessimism, pidev torisemine, kritiseerimine, ükskõiksus ja kõiges halva nägemine. Mina ei ole suutnud enda jaoks lahti mõtestada, kuidas need tegevused elu paremaks muudavad või edasi viivad. Vahel on tõesti vaja kogu maailma valu endast välja lasta, aga siis tuleb edasi minna, mitte uppuda sellesse.

Mis on teie jaoks elus kõige olulisem?

Elus on kõige olulisem säilitada eluterve suhtumine ja huumorimeel, nautida ning olla rahul sellega mis on.

Pärast suvepuhkust ja-seiklusi tervitab Tiina Lauri rõõmsalt uue kooliaasta algust 1.septembril Elva lauluväljakul. Foto Milvi Kapaun