Koolieelikud õppisid sööklas ise toimetama
18. märts 2019Vaadatud 616 korda

Teisipäeval oli algkoolimaja sööklas omamoodi õppus, kus sügisel kooliminevad lapsed tegid koolikokkade juhendamisel katset enda teenindamisega.

Sirje Veldi,

Elva Postipoiss 16.03.2019

Koolisööklates on tegemist iseteenindusliiniga, kus toit on suurtes marmiitides. Keegi lastele toitu taldrikusse ei tõsta, sellega peavad lapsed ise hakkama saama.

Koolisöökla ukse juures võeti end kenasti järjekorda. Enne toiduliinini jõudmist võttis iga laps kandiku, millele tuli tõsta supikauss ja lusikas. Seejärel algas raskem osa ehk kuidas suurest marmiidist suure kulbiga kuum supp edukalt enda kaussi tõsta.

“Aga sellega harjuvad nad kiiresti,” ütles SA Elva Teenused juhataja Krista Loog, kelle ettevõtmisel ja valvsa silma all kogu tegevus toimus.

Supi peale käis ka hapukoor, seejärel tuli leiva- ja saialett, kus oli ka või, mida tuli ise noaga leivale või saiale määrida, võtta ka salvrätt ja seejärel kandikul oleva toiduga ettevaatlikult laudade poole liikuda. Kes soovis juurde piima või vett, sellel tuli ka seda ise võtta. Laual kausikestes oli vaid magustoit. Krista Loogi sõnul oli magustoit lauale tõstetud sellepärast, et kandik oleks kergem. Tavaolukorras tuleb ka see endale letist ise kandikule tõsta.

Sellest, et sellise isetoimetamise käigus pisut suppi kandikule loksus, ei tehtud numbrit. Õiget kandikuhoidu õpetasid taas kokad ja lastega kaasas olnud lasteaiaõpetajad, seega suuri viperusi ei juhtunud ja kellelgi supikauss maha ei prantsatanud. Riidedki jäid puhtaks. Lapsed ise olid kogu ettevõtmisse niivõrd keskendunud, et väga palju abi ei vajanudki.

Nii mitmelegi lapsele maitses teisipäeval menüüs olnud boršisupp niivõrd, et mindi uuele ringile ja tõsteti endale veel teinegi kausitäis suppi – nüüd juba märksa kindlama käega.

Pärast söömist pidid lapsed oma nõud loomulikult ka ära koristama. Selleks on sööklas biojäätmete lett, kus toidujäätmed ja paber pannakse eraldi konteineritesse ning kandik, lusikas ja taldrik eraldi kohtadesse.

Ärge tehke kõike laste eest ära!

“Ettevõtmise eesmärk on, et lasteaia lapsed saaksid proovida iseteenindusliinil toidu võtmist ning saaksid söökla tunnetuse, et sügisel ei oleks see kõik päris võõras,” ütles Krista Loog. “Põhjus, miks sellist asja teeme, on see, et möödunud sügisel oli palju tegemist sellega, et õpetada lastele ise toidu tõstmist. Mõni laps ei olnud eluski kulpi käes hoidnud. Loodame, et selline ettevõtmine saab traditsiooniks.”

Krista Loog ütles, et on soovitanud ka lasteaedade koolieelses rühmas õpetada lastele iseteenindamist ehk siis mitte laste eest kõike ära teha, vaid tõsta supikauss laua keskele ja lasta lastel ise endale suppi tõsta. Sama võiksid teha ka lapsevanemad kodus. Siis tulevased koolilapsed enam koolisööklas hätta ei jää.

Toimekas asutus

SA Elva Teenused loodi möödunud aasta augustis, kui Elva vald lõpetas lepingu P. Dussmann Eesti OÜga. Uue sihtasutuse juhiks saanud Krista Loog on asunud agaralt toimetama ja juba saanud sihtasutuse tegevusele koolidest ja lasteaedadest positiivset tagasisidet. Noorel sihtasutusel on olnud mitmeid väljakutseid, põnevaid ja ootamatuid olukordi, millest on välja tuldud ja kokkuvõttes on kõik hästi laabunud.

“Meil on läinud väga toimekalt,” ütleb Loog. “Toimuvad regulaarsed menüükoosolekud, mis tagavad kõigile osapooltele sobiva menüü. Oleme leidnud uusi koostööpartnereid, et tagada kööki värske ja kohalik tooraine. Üksikud murekohad on aeg-ajalt tekkinud, näiteks kui kauba vedu hilineb või jääb ära. Siiani oleme lahendanud need olukorrad jooksvalt ja operatiivselt. Oleme märganud, et teatud firmadega on probleeme, kus vahetuvad mingil põhjusel tihti autojuhid. Seeläbi võib hilineda toidutarne ning peame kiirelt võtma vastu otsuse, kas teha uus toit, muuta retsepti või tõsta mõni toit menüüs ümber. Õnneks neid olukordi väga tihti ei ole, kuid toitlustuses on see paratamatu, et ootamatusi võib ette tulla.”

Mitte üksnes toitlustamine

Ent Elva Teenused ei tegele vaid lasteasutuste toitlustamisega. Alates jaanuarist on palgal haldusjuht, kelle ülesanne on haldus- ja hooldusteenuse osutamine sihtasutusele üle antud ruumides ja hallatavates asutustes. See hõlmab endas muu hulgas kinnisvara korrashoidu läbi kvartaalsete ülevaatuste, remonditööde organiseerimist ning puhastusteenuse korraldamist.

“Sellele lühikesele ajale tagasi vaadates ei olegi midagi väga ületamatut olnud,” ütleb Loog. “Haigusperioodidel oleme leidnud alati asendused ning ka ise kontori poolelt käinud asendamas Puiestee tänava koolimaja kohviku töötajat. See andis suurepärase võimaluse näha ja olla pikalt köögi töö sees. Nägime kitsaskohti ning kohviku edasi arendamise vajadust ja võimalust. Saime suhelda otse laste ja koolitöötajatega, kuulata nende soove ning näha olukorda sööklas. Lapsed söövad hästi ning kiitusi toidu osas tuli igapäevaselt!”

Vallavalitsusel on plaan valla asutused üle võtta kahes etapis – osa septembrist ning ülejäänud jaanuarist.