Aaretejahil Vastlapäev aaretejahiga
11. märts 2019Vaadatud 342 korda

Aaretejahil
Autor: Milvi Kapaun

Kuna ilmataat rikkus vastlasõidurõõmud, said Elva gümnaasiumi algkoolimaja lapsed päevakohaseid elamusi ja tegevusi nautida põneval vastlapäeva aaretejahil. Kahe klassi õpilased tegid vastlasõidu hobuvankril.

Elva Postipoiss 9. märts 2019. Milvi Kauplan

Vastlapäeva eel said justkui tellitult maad ja metsad kenasti pehme lumevaibaga kaetud, kuid vastlapäeva hommikul oli ilmataat miskipärast eriti pahuras tujus, muutes kogu ilma vesimärjaks ja vesilibedaks.

Vanarahvas on vastlapäeva ka talve ärasaatmise pühaks pidanud ning just sellisena vastlapäev seekord välja nägigi. Vastlaliugu lastes kohe läbimärjaks keegi ju saada ei taha ja Elva gümnaasiumi algkoolimaja aktiivsemad õpilased mõtlesid koos huvijuht Heliise Riisaarega välja päevakohaste teemadega aarete jahi.

Vastlapäeva aardeid said õpilased kas üksikult või võistkondadena jahtida kogu koolipäeva jooksul nii koolimajas kui ka õues vahetundide ajal või ka tunni ajal koos õpetajaga.

Aardejahtijatel tuli üles leida kõigepealt koht, kuhu aare on peidetud ning lahendada seejärel kohapeal antud ülesanded ja kirjutada vastused ankeedile. Heliise Riisaar oli ülesanded koostanud nii, et lapsed saaksid teadmisi vastlapäeva kommetest.

“Liulaskmist seekord küll pole, kuid kõik aardejahi punktide teemad on päevakohased, et lapsed saaksid teada, mis see vastlapäev on. Aardekohad asuvad koridorides või üldkasutatavates ruumides, et saaks aardejahti ka tunni ajal teha kedagi segamata. Üks ülesanne on ka õues,” rääkis Heliise Riisaar. “Olen väljastanud ligi 250 ankeeti, lapsed on sellega hästi kaasa tulnud. Kui rada läbitud, lähevad ankeedid loosikasti ja järgmisel nädalal loosime välja magusaid auhindu.”

Vastlapäeva vahetunnid olid tavapärasest rohkem siginat-saginat täis. Õhevil aardeotsijaid sai ankeedid näpus sebimas näha koolimaja treppidel ja koridorides ning õues pargis vihmamärga ja libedust trotsides. Siin tuli puudelt üles leida ühe lause seitse osa, millest kokku kirjutada vastlapäeva vanasõna.

Ülesanneteks olid muu hulgas veel peitepilt, millelt tuli üles leida suusatajate hulka peitunud kamp surrikaate, kompides ära arvata kolmes kotikeses peitunud vastlapäevateemaline sisu ning kokku panna pusle vastlasõitu tegevast seltskonnast ja ära arvata, millise sõiduvahendiga on tegu.

Õpetaja Anneli Puusaag viis 1.a ja 4.a klassi õpilased vastlapäevast osa saama Ülenurme Põllumajandusmuuseumi, kus tutvuti vastlapäeva kommetega, lustiti vastlamängudes ja ära tehti ka vastlaliug. Mängiti saapaviskamist ja “sigade” aedikusse ajamist ning keerutati vastlavurri. Tehti tutvust koduloomade ja linataimega ning lahendati temaatilist ristsõna. Väga lustiline oli hobuvankriga sõit.

“Siin on väga toredad ja õpetlikud rahvakalendripäevade programmid. Ilm meid ei hellitanud, aga tegemata ei jäänud märja ilma tõttu küll midagi. Päeva lõpetuseks sõime ka vastlakukleid ning jõime kohapeal valmistatud imemaitsvat taimeteed,” tegi lõbusaloomulisest vastlapäevast kokkuvõtte Anneli Puusaag.