Mart Vendla Intervjuu vilistlasega Mart Vendla
14. november 2018Vaadatud 1480 korda

Mart Vendla

1. Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Peale Elva Gümnaasiumi lõpetamist astusin Eesti Riigikaitse Akadeemia Sõjakooli, mille järel asusin teenistusse kaitseväe ohvitserina. Põnevateks väljakutseteks on olnud õhuväe seiresüsteemide ülesehitamine, õpingud Ameerika Ühendriikides nii õhu- kui maaväe staabikolledzites kui ka erialakoolides. Missioon Afganistanis ning välisteenistus NATO Peakorteris pakkusid piisavat väljakutset rahvusvahelises keskkonnas. Hilisem teenistus on mind kokku viinud laiapindse riigikaitse ning mobilisatsiooni- ja kaitsevalmiduse küsimustega.

2. Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Hetkel teenin NATO Ühendvägede Staabis Brunssumis (Holland) Operatsioonide divisjonis.

Mul on au olla isaks neljale poisile, kellest üks on juba täisealine ning ülejäänud käivad rahvusvahelises koolis erinevates kooliastmetes. Lisaks kultuuri-, harrastusspordi- ja muusikahuvile on mulle alati südamelähedased olnud kaherattalised sõidukid ning nädalavahetustel ilusa ilma korral võtame abikaasaga oma mootorrattad ning avastame Limburgi ja Westfalia vaatamisväärsusi.

3. Mis on esimene mõte kui kuuled sõnu - Elva Gümnaasium?

Elva Gümnaasium toob muheda mälestuse kooliajast ning jälgin meedia vahendusel ta käekäiku ka tänasel päeval. Ma sattusin käima koolis väga huvitaval ajal, millal kogu riik läks ühest seisundist teise ning meenuvad mitmed huvitavad arutelud tolleaegsete õpetajatega, kes süsteemi haprusele vaatamata avalikult diskuteerisid oleviku, tuleviku ja erinevate võimaluste üle.

4. Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

Ilmselt olin ma püsimatu ning mitmes mõttes kirstunael, sest oma seisukohta ma väga ei varjanud ka siis, kui see aktsepteeritavast pealiinist kõrvale kaldus. Tegelesin sel ajal paljude kooliväliste asjadega, olin Kaitseliidu Elva Malevkonna asutajaliige, käisin Tartu Ülikooli Keemiaringis ning Tiigi tänava Matkamaja grupiga rändamas.

Kooliajal osalesin Mart Raudsaare poolt kirjutatud lavastuses parodeerides ühte tolleaegset mõjukat pedagoogi heas humoorikas võtmes, millel oli palju menu nii õpilaste kui ka õpetajate seas. Tõe huvides peab nentima, et tegemist ei olnud väiklase isiksusega ning see lõbus episood ei mõjutanud kuidagi minu tolleaegset habrast reaalaine hinnet ning elu läks edasi.

5. Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Mõnel korral olen sattunud abiturientidele kaitseväeteenistusest rääkima, mis loodetavasti laiendab õpilaste arusaama valikutest ja sellega kaasnevast. On tänuväärne, et kool toetab õpilaste teadlikkust elukutse valikul.

6. Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Olen saanud teha päris palju põnevaid asju. Usun, et kui väga soovida ja püüda, siis on kõik võimalik.

7. Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Soovin, et EG suudaks jätkuvalt käia muutuva maailmaga kaasas ning motiveeriks noori oma unistusi ellu viima.