Retk Vargamäele Vaadatud 74 korda

08. november 2018

12. klass käis traditsioonilisel abituuriumi õppekäigul Vargamäel, raamatu “Tõde ja õiguse” sündmuspaigal, et näha, millistes tingimustes elas suur kirjanik. Lisaks sellele tehti Tammsaare muuseumis väike ülevaade kirjaniku  loomingust.

Ilm oli hilissügiseselt jahe. Bussist välja astudes oli kohe tunda karedat sügistuult, mis jäi kummitama kuni ekskursiooni lõpuni. Esimesena suundusid õpilased ja õpetajad muuseumi peahoonesse, kus oli märgatavalt soojem. Seal sees tegi ka kohalik giid oma tuuriga algust. Muuseumi eesruumis oli Tammsaare sugupuu, mille giid väga detailselt lahti seletas.Juttu tuli ka Tammsaare sugulasest, kes Elvas elab. Muuseumi keskmine ruum oli pühendatud täielikult Tammsaare kirjandusele. Seal oli seintel oli kirjas lõike “Tõde ja õigusest” ning ka kõikide tegelaste nimed, keda oli ligi kakssada. Järgmises ruumis oli Anton Hansen Tammsaare vahakuju oma täies hiilguses.Enamik õpilasi tegi koos ka temaga pilti.

Kui peahoonele sai ring peale tehtud, pidi tagasi suunduma näpistava tuule embusesse, et külastada vanu talumajasid, kus elasid ka raamatu peategelasete Vargamäe Andrese ja ta naise Krõõda prototüübid.

Ekskursioon oli tore ja hariv, kuid tore oli ka pageda külma eest ära bussi peale sooja. Kõige rohkem jäi aga kummitama mõte, kui hea on elada 21. sajandil. Inimeste elu on läinud vähemalt füüsiliselt palju kergemaks. Sellele igapäevaselt ei mõtle, aga õppekäigul põikasid meie mõtted  sellele teemale küll.

Märt-Kaarel Petser, abiturient