Golbergi masina ehitajate autasustamine Elva kool käis Goldbergi masinat ehitamas
04. november 2018Vaadatud 1133 korda

Golbergi masina ehitajate autasustamine
Autor: C.Toom

Hingedekuu teisel päeval toimus Tallinna Tehnikakõrgkoolis Inseneeria karjääripäev gümnasistide ja kutsekoolide õpilastele ning 3. Rube Goldbergi masina ehitamise võistlus 7.-12. klassidele. Karjääripäeval tutvustati noortele inseneri elukutset ja selle põhiväärtusi. Eesti väärib häid insenere ja nende hulgas võiks olla ka palju naisinsenere!”, väidab ürituse peakorraldaja Anneli Ramjalg.

Elva Gümnaasiumist osales karjääripäeval 11.-12. klassidest 4 õpilast. Goldbergi masina ehitamise võistlusel soovis osaleda 5.-6. klasside õpilaste võistkond, kuhu kuulusid: Gerlinde Vallikivi (5.c) Liisa Aunap, Ly-Andra Maltsev, Aleksander Tigane (6.a) ja Hardo Jürjens (6.v). Õpilasi valmistas võistluseks ette õpetaja Evelin Toom. Eesmärgiks oli ehitada vähemalt 10 detailist koosnev Golbergi masin, mis töötaks täpselt 30 sekundit. Lõpudetail oli kõigil ühine ette antud. Me pidime ise välja mõtlema 9 eelnevat elementi, mis vallandaks lõpuelemendi, et “Eesti 100” õhupall tõuseks tehnikakõrgkooli lae alla.

Elva koolil oli vaja võistelda seitsme 7.-12. klasside võistkondadega (Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Pirita Majandusgümnaasium, Tallinna Ehituskool, Kiviõli Keskkool, Vastseliina Gümnaasium, Haapsalu INNOKAS). Mõned nendest koolidest olid võistlusel juba teist ja kolmandat aastat. Meie olime üritusel esimest korda ja vanuselt kõige nooremad. Meil seekord ei õnnestunud peaauhinda saada ja jäime 5.-8. kohale. Olime nende nelja kooli hulgas (Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Pirita Majandusgümnaasium, Haapsalu INNOKAS), kus just võistluse hetkel tabas ka meie kooli võistkonda ebaõnn ja masin ei töötanud lõpuni. Üritus lõppes autasustamise ja suure ühistordi söömisega. Kõik osalejad ja juhendajad said tänukirjad ja seljakotid. Peaauhinnaks oli võitja koolile võimalus külastastada Rootsis asuvat Koenigseggi superautode tehast. Täpsem info ja võistluse video: https://www.ev100.ee/et/inseneeria-karjaaripaev-ja-3-goldbergi-masina-ehitamise-voistlus ja https://sites.google.com/tktk.ee/inseneeria-kool/2018-inseneeria-karj%C3%A4%C3%A4rip%C3%A4ev
Info ja galerii: https://www.tktk.ee/uudised/loe-kes-voitsid-goldbergi-masinaehitamise-voistluse-ja-vaata-galeriid​

“Goldbergi masina võistlus pealtvaatajana oli väga äge ja unustamatu kogemus. Nii palju võimsaid ja erinevaid viise, kuidas masinat teha. Vägev! Väga tore oli vaadata, kuidas võistlejad ja ka Elva Gümnaasiumi lapsed andsid endast kõik, et masin töötaks. Karjääripäev oli ka põnev. Olid väga huvitavad firmad tulnud rääkima ja nõu andma. Väga meeldis kogu üritus.” meenutab Ana-Lina Perk (11.kl).

Palju õnne meie kooli julgele segavõistkonnale, kes kogu masina iseseisvalt välja mõtlesid ja võistlusel väga positiivseid intervjuusid jagasid videokaamerate ees! Me kõik saime jälle vähemalt ühe kogemuse võrra rikkamaks. Nüüd teame, kui tähtis õppeaine on matemaatika ning iga millimeeter mõõdulindil on oluline, et ainult 10 detaili ahelreaktsioonina ühes masinas liikuma panna, mis töötaks ainult 30 sekundit. Ehk sirgub kunagi ka Elva koolist Eestile mõni tuntud peainsener või hoopis naisinsener?

Elva Gümnaasiumi võistkond
Autor: C.Toom

Auhinnaks oli seljakott ja tänukiri
Autor: E.Toom