Miniteadlaste õppereis Tallinna 13.06.18 Vaadatud 297 korda

17. juuni 2018

13. juunil sai teoks Elva Gümnaasiumi miniteadlaste õppereis Tallinna. Reis oli preemiaks 41-le tublile I kooliastme miniteadlasele, kes esinesid EG II Miniteadusfestivali Teadusalal oma katsete ja uurimistöödega.

Reisi eesmärgiks oli külastada Energia Avastuskeskust ja Tallinna Loomaaeda. Energia Avastuskeskuses korraldati meile kõigepealt ekskursioon keskuses. Saime teada, miks on seal suured masinad, milleks neid kasutati, mis hoones me üldse oleme. Mis on elekter, mis osa on põlevkivil. Katsusime ja katsetasime oma käega erinevaid põnevaid masinaid. Saime teada, mis on välk, miks see tekkib, kus ja kuidas. Osalesime välgudemonstratsioonil. Katsetasime, kuidas staatilise elektri mõjul tõusevd katsealuste juuksed püsti. Hästi lustlik ettevõtmine, mis tekitas palju elevust.

Seejärel nägime planetaariumietendust. Saime teada, mis on Päike, kuidas tekkisid planeedid. Tegime tutvust kõikide meie päikesesüsteemi planeetidega. Saime teada, et meie päikesesüsteemi nimetatakse Linnutee galaktikaks ja et see on vaid üks galaktika paljudest.

Kõige lõpuks sai igaüks tutvuda alumise korruse eksponaatidega. Palju lusti tekitas must auk, fakiirivoodi, õhuharf, häälemuundur, kaleidoskoop, kuhu sai ise sisse minna ja veel paljud põnevad  eksponaadid, mida sai ise katsuda ja katsetada. Aeg möödus linnutiivul. Kõige lõpuks näidati meile ka üht looma – suurt suurt tigu. See loomake oli nii suur, et teda sai terve peotäie jagu.

Edasi viis buss meid Tallinna Loomaaeda. Alustasime piknikuga piknikualal. Seejärel juhtnöörid ja kaardid kätte, ning võiski omapäi loomi uudistama minna. Kõik lapsed said kenasti hakkama, tulid õigeks ajaks kokkulepitud kohta tagasi. Mitte kedagi ei olnud tarvis oodata ega otsida.

Ja oligi aeg asuda tagasiteele.

Lapsi saatsid reisil õpetajad Evelin Toom, Anne Jaama, Margit Herbst ja Külli Korol. Lisaks oli veel abiks Ebeli-Rosette isa Raul Vester, kes lastega laulud üles võttis, neile vahvaid lugusid jutustas. Aitäh kõikidele, kes meie reisi heale kordaminekule kaasa aitasid!

Miniteadlaste reis sai teoks Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Sihtasutuse  Eesti Teadusagentuur toel.

Fotod: Evelin Toom, Külli Korol

Tekst: Külli Korol