Karel Pastarus (vasakul) oskas põnevate katsetega uudistajaid üllatada ja lõbustada Päev täis teadust ja lõbu
12. juuni 2018Vaadatud 357 korda

Autor: Milvi Kapaun

Elva gümnaasiumi algkoolimaja pere tujuküllasel  ja õpetlikul teaduspeol, 6. mail toimunud Miniteadusfestivalil, sai muu hulgas näha ka lendavaid kanamune.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 9. juuni 2018

Õpetajate Evelin Toome ja Külli Koroli ettevõtmisel teist korda läbiviidud Miniteadusfestival sai teoks koostöös klassijuhatajate ja kolleegidega ning suured abilised olid ka 4.-6. klasside õpilased, kes korraldasid palju uusi põnevaid töötubasid.

Teaduskatseid tegid 5.c klassi poisid, robootika töötuba viis läbi 4.a klass, kartuli töötuba tegid 9.b klassi õpilased ning õpetaja Tiit Ustav tegi koos 5.c klassi õpilase Janette-Liis Pikasega koduloo õpituba “Elva läbi aegade”. Nii teaduse- kui ka  mitmete teiste huvitegevustega oli haaratud kogu koolimaja, õues toimusid  jalgpalli- ja seltskonnamängud.

Festivalipäeval sai osavust  ja taibukust proovile panna 3D pliiatsi ja arvutiga joonistamises, animatsioonis, eesti, inglise ja vene keele õpitoas, meisterdamises, näitemängus, soengu seadmises ja muu hulgas ka lima valmistamises. Muusikatöötubadeks olid  4.a klassi poiste läbiviidud kitarri algõpetus ning viisikandle õpituba juhendas  õpetaja Ehtel Kuldvere-Vent. Rahvapille, sealhulgas ka lõõtsamängu tutvustas õpetaja Meelis Roosaar koos kooli lõõtsapoiste Martin Otsingu  ja Oliver Leppikuga.

Koolimaja kolmanda korruse koridori oli vallutanud suurem teadusala, kus õpilased tegid huvipakkuvaid katseid ja tutvustasid oma tegemisi põnevate uurimistööde vallas.

Festivalile lisasid veelgi atraktiivsust ja põnevust teadustöötoad Tartust - teadusteater Kolm Põrsakest ja kaks  inseneeria töötuba Spark Makerlabilt.

Tartus tegutseva avaliku töötoa Spark Makerlabi inseneeria- ja leiduriteringi  juhendajate  Gregor Randla ja Simo Jarek  Zaraneki näpunäidetel tuli lastel konstrueerida niinimetatud kuumaandur, kinnitada sellele „reisijaks” kanamuna ning konstruktsiooni neljandalt korruselt alla visates pidi see maanduma nii, et muna terveks jääks.

„Töövahendid on meie poolt, aga kuidas munalangetajat  kokku panna ja muna maandada nagu reisijat kuule, peavad lapsed ise nuputama,” seletas  Gregor Randla.

”Meie Spark Makerlabi töötoa mõte on selles, et lastel käeline oskus ei kaoks, et õpiksid kasutama lisaks kahele pöidlale oma kümmet sõrme ning areneks rohkem ka  inseneeriahuvi.”

Ei ole just tavapärane, et koolimaja akendest kanamune välja loobitakse, kuid Elva kooli teadushuviliste päeval  tehti ka see temp ära. Sobilik oli see teoks teha just loodusõpetuse klassi aknast, munadest reisijatega imemasinad  lennutas  alla Gregor Randla. Huviga  jälgisid kuumaandurite lendu ja plartsatusi ka meistrimehed ise ning selgus, et terve nahaga õnnestus maanduda vaid mõnel  „reisijal”.

Teaduspäev lõppes kõigi osaliste tänamisega koolimaja aulas. Külalistöötubade läbiviijad said mälestuseks Elva gümnaasiumi kruusid, kõiki töötubasid korraldanud õpilasi ning  juhendajaid premeeriti tänukirjade ja kommikottidega.

„Kogusime kõik asjaosalised aulasse kokku ning  see oli üks suur, arvukas ja energiline pere, kes ei mahtunud kuidagi ühispildi tarvis lavaastmetele ära. Uskumatu, kui palju energiat ja tegutsemislusti neist õhkus! „ rõõmustasid Evelin Toom ja Külli Korol .

„Kõik said siin uue kogemuse võrra rikkamaks ja ootame põnevusega 12. juuni aktust, kui selguvad ka teadusala kolm parimat tööd. Päevajuhtide sõnul olid lapsed sellel aastal teinud väga oskuslikke ja põnevaid katseid, mida oli ka neil huvitav jälgida.”

Kogu sündmust nii teadusalal kui ka  tänuüritusel kooli aulas helindas Elva gümnaasiumi  RežiiRing, reporterid-päevajuhid olid 7.c klassi õpilased Krete-Ly Frei ja Melissa Heleen Lust.

Miniteadusfestivali läbiviimiseks said korraldajad 1180 euro suuruse projektitoetuse Haridus- ja Teadusministeeriumilt ning Sihtasutuselt Eesti Teadusagentuur. Toetus oli muu hulgas ka lisaraha festivali vahendite ja auhindade ostmiseks ning on abiks oma teadustöödega esinenud 1.-3.klasside õpilaste preemiareisile Tallinnasse, kus külastatakse Energiakeskust ja loomaaeda.

Miniteadusfestivali teadusalal tegutsenud miniteadlaste töödest valisid õpilased enam meeldinud projektid ning kõige rohkem auhinnahääli kogus Kaja-Kristin Jänes. Teine koht läks aga jagamisele, selle said kahekesi koos tegutsenud Kaspar Freiberg ja Holger Putk ning Hannes Johnny Jennsen. Kolmanda koha saavutas Hiie Kisandi töö.