Loodusringide õpilased preemiareisil Loodusringide õpilased preemiareisil Tallinnas
02. juuni 2018Vaadatud 1011 korda

Loodusringide õpilased preemiareisil
Autor: Evelin Toom

22. mail oli võimalus 1.-3. klasside ja 4.-6. klasside loodusringis osalevatel õpilastel sõita preemiareisile Tallinnasse. Preemiareisi korraldas meie koolile Tallinna Tehnikakõrgkool koostöös Elroni rongiga, mis pakub igal aastal kahele koolile tasuta sõitu “haridusrongina”. Meie saime külastada Tallinna Tehnikakõrgkooli projekti “100 sammu inseneerias” raames. Preemiareis oli neile õpilastele, kes on kogu õppeaasta osalenud aktiivselt ringitöös, kaasa sõitsid ka 4.-5. klasside bioloogiaolümpiaadil osalenud õpilased.

Kõigepealt mugav rongisõit kuni Kitseküla peatuseni, siis jalutusukäik Tallinna Tehnikakõrgkooli, kus saime osaleda kahes töötoas - sillaprojekteerimine ja vooluring. Nägime väga erilist arvutiekraani, kus saime VR prillide abil näha reaalselt silda, liikuda VR-reaalsuses mööda silda, silla all, isegi sillalt alla astuda. Meile räägiti, miks ja kuidas seda tööd tehakse ja milleks on sellist sillareaalsust tarvis. Seejärel saime teada, et ka riideid projekteeritakse ja selleks on omad insenerid. Nägime tudengite arhitektuuri töid. Teise töötoana käisime vooluringi kokku panemas, vaja oli endal lisada kolm vooluringi etteantud skeemi järgi. Lapsed said sellega kenasti hakkama! Kes ise, kes abiga, kuid lambid said kõik lapsed põlema.

Fotod: Tallinna Tehnikakõrgkool

Kõige lõpuks käisime vaatamas, kuidas rongi juhitakse, kuidas rööpaid pööratakse, tõstepuid suunatakse. Seda kõike mängurongi näitel. Nägime veel, kuidas vedurijuht vedurit juhib. Laps istus vedurijuhi istmele ja pani suurel ekraanil rongi liikuma. Vajadusel pidurdas, võttis reisijaid peale. Romel sai samuti vedurijuhi ametit proovida, kuid riukalikel koolikaaslastel oli tema jaoks varuks mitu üllatust. Teisest puldist sai inimese rongi eest läbi lipsama panna ja kõige lõpuks ajasime rongi kummuli ka. Kõik see ikka ekraanil ja arvutiprogrammide abil.  Päris lõpus saime näha tudengivormelit, mida alles ehitati. Saime teada, et ülemaailmsel tudengivormelite võistlusel osaleb üle 500 võistleja ja meie Tehnikakõrgkooli tudengite võistkond oli möödunud võistlusel 5. kohal.

Fotod: Tallinna Tehnikakõrgkool

Seejärel matkasime üle Vabaduse väljaku raekoja platsile, kus toimus jäätiseostmine ja söömine.

Foto: Evelin Toom

Pärast väikest pausi liikusime Eesti Loodusmuuseumisse. Seal saime näha näitust "Müstiline ürgmeri". Lapsed said kuulata giidi juttu jääajast, enne jääaega olnust, lõpetades tänapäevaga. Kõik see siis seinale projetseeritud filmi abil. Kõik lapsed kuulasid hoolega ja esitasid väga arukaid küsimusi.

Lõpuks said lapsed VR-prillidega vaadata teemakohast filmi, kus kõik see ürgmereaegne tegevus oli laste ümber. Seda niivõrd loomulikul moel, et lapsed üritasid möödaujuvaid elukaid reaalselt minema ajada. Mõni isegi nii agaralt, et kõrvalistuja sai pihta.

Foto: Evelin Toom

Edasi matkasime raudteejaama. Enne rongileminekut sai veel Balti turult läbi astuda ja sisseoste teha ning algaski pikk tagasitee. Seoses sõiduplaani muutusega seisime enne Tartut ligi pool tundi. Vastutuleva rongi jaoks pöörati rööpaid mehhaanilistl ja siis pärast meie rongi jaoks tagasi. Elvasse tagasi jõudsime päris hilja. Kõik lapsed olid küll väsinud, kuid päevaga väga rahul.

Suured tänud kõikidele toredatele reisikaaslastele ja õpetaja Mallele!

Loodusringide juhendajad õpetaja Külli Korol ja Evelin Toom