Perepäeval sai kogeda põnevaid avastusi ja üllatusi teadusevallas. Külli Korol näitas, kuidas optiline illusioon käelabasse augu tekitab Teaduses on võlukunsti
08. mai 2018Vaadatud 245 korda

Autor: Milvi Kapaun

Elva Turuplatsi pargis 30. aprillil toimunud miniteadlaste perepäev avas Elva linna sünnipäevanädala. Nõidade ja maagia päeval tutvustasid teaduse võlukunste Elva gümnaasiumi miniteaduskooli lapsed ja õpetajad.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss, 5. mai 2018

Kuna Elva vallavalitsus oli miniteadlaste perepäeva planeerinud linna sünnipäevanädala avasündmuseks just ühele koolivaheaja viimatest päevadest, oli õpilaste osavõtt sündmusest oodatust kesisem. Kohalolnud gümnaasiumi miniteaduskooli õpilased ja õpetajad pakkusid aga huvilistele põnevast teadusemaailmast nii tarkusi kui lõbu ning Turuplatsi pargist teaduspargiks saanud väljakul jätkus jahedal volbrilaupäeval nii huvilisi kui tegevusi kogu päevaks.

Elva linna sünnipäevanädala avas vallavanem Toomas Järveoja, teaduspäeva

peakorraldajad olid õpetajad Evelin Toom ja Külli Korol. Evelin Toom oli võtnud enda kanda päevajuhi rolli, Külli Korol aga korraldas nauditava ja huvipakkuva teadusteatri etenduse, kus sai näha kümmet erinevat katse-etteastet ja igaüks ka ise kätt ning silma proovida.

„Ega ma seda tegevust teadusteatriks nüüd küll arvanud. Lihtsalt kuna mu väikesed teadlased pidasid koolivaheaega, siis mis mul muud üle jäi, kui ise katsetega üles astuda,” seletas eksperimentide ja illusioonide demonstreerimisel ühe väga targa ja asjaliku nõia mõõdu välja andnud Külli Korol. „Eks perepäevaks tuli teha ikka väike kodutöö ka, aga vaat eelnevatel päevadel ei tulnud kohe kuidagi vaimu peale, nagu Salomon Vesipruulil - no ei tule vaimu peale! Alles eile õhtul hakkas mõte liikuma. Nii need Coca-Cola-mullivee-säraküünalde katsed mu arsenali jõudsid. Tegelikult on väga tore siin sedasi toimetada. Huvilisi igas eas ja endal ka lõbus!”

Külli Koroli töötoas olid huviliste hulgas populaarsemad illusioonid nimetusega „Söödud kala vaim” ja „Auk läbi käe”.

Põnevate katsete töötubasid viisid läbi 1. - 3. klasside õpilased ja kohal olid ka matemaatika-loodusklasside lapsed. Tartus vabariiklikul Õpilaste Teadusfestivalil „Tindikust tindiks” projektiga esinenud Dave-Thomas Thomson oli seekord robootika töötoas õpetaja abiliseks. Robootika töötubades olid juhendajateks õpetaja Annika Matrossov ja 10. klassi õpilane Angeelika Ots. Keemiaõpetaja Kaja Kalmus tutvustas keemia üht võlukunsti - kromatograafiat, kus paberile jäädvustunud värviringikesed torgati joogikõrre otsa ning valmisid omapärased lilled ja liblikad. Bioloogiaõpetaja Geil Siim võttis ette aga varemalt ka miniteaduskoolis läbi tehtud laboratoorse töö Eesti rahvuskala räime uurimisest. Hõbedaläikelise kala välimise ja sisemise ilu tutvustamisel oli õpetajal abis Saale Pärn 9. b klassist. Perepäeva lõpuks olid kõik uurimiseks toodud 40 räime lahatud ja lastele räime ning kala ehitust puudutav peamine info ka edastatud.

Lastele olid katsete tegemisel suureks abiks nii nõu kui jõuga ka põnevil lapsevanemad ja kui katseteks vajalikud vahendid otsakorral, käidi kiiresti neid Konsumist juurde ostmas.

Ajutisele teadusplatsile katusealuste hankimisel ja paigaldamisel panid õla alla Elva valla ja kooli töötajad, FC Elva toimkond ning koolijuht Tarmo Post.

Perepäeva helinduse ja intervjuude eest hoolitsesid kooli režiiringi õpilased Egert Silk, Harry Richard Treier ja Krister Toom.

Miniteadlaste perepäevale tuli teaduse võlukuntse uudistama üsnagi märkimisväärne huvilistehulk, suur korraldustöö ürituse läbiviimisel polnud asjata.

„Rõõmustas see, et kohaletulnud pered ja külalised olid väga põnevil meie arvates kõige lihtsamatest katsetest - näiteks “Söödud kala vaim” ja “Auk läbi käe”. Nauditi ka teisi katseid, löödi käed külge robotite ehitamisel ja programmeerimisel. Ja õpetaja Geil sai ka kõik planeeritud räimed roogitud,” jäi perepäevaga rahule Evelin Toom.

„Oli ilus teaduspäev - oli piisavalt ruumi ja tegevusi. Kõik toimis ja hinge jäi hea tunne. Kahjuks ei jõudnud aga ise teiste tegemisi uudistama,” ütles Geil Siim

„Positiivne üllatus oli, et niigi palju rahvast oli osavõtlikult kohal. Meie jäime päevaga rahule, kõik sujus hästi. Igas vanuses lastel olid käed-jalad tegevust täis ja see oligi kõige tähtsam,” tegid päevast kokkuvõtte sündmuse läbiviimisel kaasa löönud vanemate klasside õpilased.

Meie koostöö oli väga super! Meie kooli kingitus Elva linna 80. sünnipäevaks.
Autor: Evelin Toom