"Eesti taimevaramu" projekt on edukalt lõppenud!
15. detsember 2017Vaadatud 2639 korda

Autor: Timmu Õunapuu

„Eesti taimevaramu“ on Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud Eesti üldhariduskoolide ning teadusasutuste koostööalgatus. Ettevõtmise käigus said kooliõpilased õppida kodukandi taimi tundma, neist herbaariumi koostada, aidata sellega kaasa Eesti taimestiku mitmekesisuse uurimisele ja säilitamisele. Projekti lõpuks kinkisid noored Eesti Vabariigile ühise taimevaramu.

Elva Gümnaasiumist osalesid projektis 9.b klassi õpilased Saale Pärn, Oliver Mõttus, Jaak Pärtel, Timmu Õunapuu, Mats Lepp, Kertu Kasesalu, Reio Jaan Jürgen Ross ja Hermo Udeküll, õpilasi juhendas õpetaja Geil Siim.

Kuni 31. märtsini on TÜ Loodusmuuseumis üleval näitus, kus iga projektis osalenud kooli herbaariumitest on näitusele välja pandud kaks herbaarlehte, soovitame kindlasti ka Elva Gümnaasiumi õpilastel seda näitust külastada.

11. detsembril toimunud tänuüritust kajastasid ka mitmed meediakanalid, vt: Aktuaalne Kaamera  , Tartu Postimees , Kuku raadio , ERR raadiouudised , Pealinn jne.

Meie kooli õpilaste meenutused põneva aasta kohta:

Kooli nimi

Elva Gümnaasium

Juhendaja nimi / Juhendajate nimed

Geil Siim

Osalejate nimed ja klassid

Jaak Pärtel 9.b, Oliver Mõttus 9.b, Kertu Kasesalu 9.b, Saale Pärn 9.b, Mats Lepp 9.b, Timmu Õunapuu 9.b, Reio Jaan Jürgen Ross 9.b, Hermo Udeküll 9.b

Kus piirkonnas taimi kogusite?

Elva linnas ja Konguta vallas Mälgi külas.

Millistes kooslustes taimi kogusite? Näiteks: mets, märgala, niit vms.

Parkmetsas, niidul, märgaladel, salumetsas

Mille järgi tegite valiku taimi kogudes? Näiteks: kaunid õied, tundmatu taim, seda liiki kasvas asukohas palju vms.

Vähesete kahjustustega taimed, ilusad õied, haruldasemad liigid.

Kui palju taimeliike üldse enne projekti teadsite?

Enne projektis osalemist teadsime palju vähem liike kui pärast projektis osalemist.

Milliseid kogutud taimedest varem teadsite?

Ussilakka, põdrakanepit, kurereha, raudrohtu, kuldvitsa.

Millised kogutud taimedest teie jaoks uued ja tundmatud olid?

Soo-neiuvaip, soovõhk, näär.

Mida oma kodukandi looduse kohta veel teada saite?

Ka linna rohealadelt leiab päris palju erinevaid taimeliike. Avastasime enda jaoks uue järve koos huvitava taimekooslusega.

Mida põnevat, naljakat või märkimisväärset taimede kogumisretkel juhtus?

Tragöödiline intsident, kus üks õpilane kukkus künkalt alla otse maanteele. Juhendaja poja otsimine, kes saatis meid terve päeva (poiss oli läinud Verevi hüppetorni hüppama), ühe õpilase ratta kaaperdamine teise õpilase poolt, mille käigus “vargale” tulid meelde lapsepõlvemälestused.

Mida selles projektis osalemine teile andis?

Oskame koostada teaduslikku herbaariumit, teame rohkem taimeliike, õppisime paremini taimi määrama, jonnakusest üle saama ja koostööd tegema. Õppisime tegema koostööd isikutega, keda me ei tundnud ja meie omavaheline koostöö arenes samuti.

Antud projekti käigus õppisime väga palju!

Autor: Timmu Õunapuu

Autor: Geil Siim