Nädal muusikamosaiigis Vaadatud 649 korda

17. aprill 2017

Nädal muusikamosaiigis

Elva gümnaasiumis tõi aprillikuu esimene nädal õpilaste kooliellu vaheldust muusikateemaliste tegevuste ja elamustega. Näha ja kuulda sai nii oma alal tuntud tegelasi kui ka alles lauljateed alustavaid noori.

Milvi Kapaun

Merike Allik, muusikaõpetaja

Elva Postipoiss, 15.aprill 2017

Muusikanädala „Lähemale muusikale” avasündmuseks oli  laupäeval, 1. aprillil toimunud samanimeline lauluvõistlus, mille viis läbi teist aastat järjest Eliise-Berta Tarto.

„Ettevalmistamine algas juba sügisel ning mõtted olid eelmise aasta õnnestumist silmas pidades  ülipositiivsed. Samuti oli väike ootusärevus, kas üritus ka aastaga kasvab,” rääkis korraldaja. ”Seekord olin ise kindlasti palju rahulikum ja kindlameelsem, eks eelmised  kogemused on tulnud kasuks - muster oli  ees, mille järgi tegutseda. Seekord lisasin juurde ka 10-11- aastaste vanuserühma.”

Osalejaid oli Elvast, Tartust ja kogu maakonnast, kokku 45 lauljat. Žüriis oli helilooja ja laulja Tõnis Mägi, saatest “Eesti otsib superstaari” tuntud Annabel Guitar ja Elva gümnaasiumi muusikaõpetaja Merike Allik. Võistlus toimus neljas vanuserühmas  ja võitjateks tulid Eliise Jõras (Laulustuudio Fa-diees, juhendaja Ingrid Otti), Mikk Kaasik ( Ingrid Otti), Kirke Laura Allik (Ülenurme Laulustuudio,  Ursel Oja) ja Anette-Johanna Park (Ursel Oja). Elva lauljatest sai Meelis Kesperi (Ursel Oja) teise koha 18. aastaste ja vanemate arvestuses.

Lauluvõistlus kulges väga rõõmsas meeleolus ja Tõnis Mägil jätkus noortele lauljatele ainult kiidusõnu, isikliku tunnustuse temalt pälvisid Marta-Miina Noormägi (Alatskivi Kunstide Kool, juhendaja Made Ritsing), Mikk Kaasik, Kirke Laura Allik, Gretten Gelis Vesso (Rõngu Keskkool, juhendaja Erle Mägi) ja Anette-Johanna Park.

„Väga lahe oli, et Tõnis Mägi oli ise kaasa võtnud oma plaate ja raamatuid, millega  oma  äranägemisel siis veel lauljaid tunnustas,” ütles Eliise-Berta Tarto.” Minu suureks rõõmuks oli  tõesti seekord lauljaid Elvasse tulnud rohkem kui eelmisel aastal ja see on suur rõõm , kui saan teha midagi, mis päriselt korda läheb. Tänan oma toetajaskonda, kelle panuseta üritus ei oleks jälle nii hästi õnnestunud.”

Hea muusika fotodes

Esmaspäeval avati gümnaasiumis Aron Urbi fotonäitus “Hea muusika näitus”, kus kohal oli ka autor ise.  Räägiti muusikast, fotograafiast ja nauditi näitust. Aron Urb on fotograafina töötanud kümnetes rahvusvahelistes projektides , teinud koostööd mitmete meediaväljaannetega ning alates oma ettevõtte loomisest 2009. aastal pakkunud erinevaid fotograafia ning video teenuseid ettevõtetele, asutustele ning eraisikutele. Laiemale üldsusele on Aron Urb  tuntud ennekõike kontsertfotograafina.

Elva gümnaasiumis näha oleva väljapaneku pildivaliku tegemine oli fotograafil päris raske.  Pealkirjaks sai “Hea muusika näitus”, kuna autori sõnul pildistaski ta head muusikat -  seega oli see loogiline valik.

Originaalis on see näitus jaotatud isegi mitmeks osaks: duod ehk kaks inimest pildi peal, soolod ehk üks inimene pildi peal, ja suuremad bändipildid,” tutvustas Aron Urb  oma pilte, mis said 2010. aastal Tallinna kultuuriaasta projekti raames näituseks kokku pandud. Intervjuu fotograafiga tegi abiturient Cerda Männiste ja seda saab lugeda Elva gümnaasiumi kodulehel.

Samal päeval toimus ka esimene koolikontsert, kus esines Härrasmeeste Ansambel koosseisus Nils Kristjan Kosapoeg - flööt, Mart Saluri -viiul, Madis Järvi - vioola, Kristian Plink  - tšello. Mängiti muusikat klassikast popi ja džässini, tutvustati pille ja näidati tehnilist meisterlikkust. Noormeeste lavaline sarm ei jätnud kedagi külmaks.

Püha tuli” tegi tulefolki

Teisipäeval toimunud muusikaviktoriinil võtsid mõõtu kõikide klasside kolmeliikmelised võistkonnad. Külla tuli ka vaskpillide ansambel Brassers. Tuntud muusikud Jaan Mesi ja Laur Keller trompetil, Villem Endel Tiits lüügelholmil, Kaspar - Oskar Kramp tromboonil ja  Enri Remmelgas tuubal  mängisid meeleolukat muusikat klassikast popini. Lisaks virtuoossele pillimängule tehti nalja, lauldi ja tantsiti. Hea tuju oli garanteeritud.

Kolmapäeval toimus Tartus Elva gümnaasiumi neidudekoorile laulupeo teine eelproov ja ettelaulmine, kus anti endast parim. Nüüd jääb vaid oodata positiivset tagasisidet žüriilt. Neljapäeval külastas neidudekoor Viljandi Kultuuriakadeemiat, kus tutvuti  õppimisvõimaluste  ja muusikamajaga. Toredate õppejõudude eestvedamisel toimusid loovtantsu ja improvisatsioonilise laulu töötoad. Koorilauljad jäid päikeselise päevaga Viljandis väga rahule.

Muusikanädala lõpetas reedel  algkoolimaja aulas toimunud eesti-ukraina folkansambli „Svjata Vatra” kontsert. Nagu juba nimigi ütleb, oli tegemist tõeliselt tuliste muusikutega, kes  oma meeletu energiaga korraldasid publikule väga meeleoluka  muusikatulevärgi. Ansambli unikaalne helikeel tugineb suuresti Ukraina trombooni ja Eesti torupilli koostööl ning  ansambli solisti Ruslan Trochynskyi esinejatemperamendil.

„Muusikanädalat ei saa teha üksi, see on meeskonnatöö. Siinkohal tänan kõiki  toetajaid ja abilisi. Te olete parimad!” oli muusikanädala eestvedajal Merike Allikul heameel  järjekordselt hästi kordaläinud muusikapäevade üle.

”Kuna tänavu toimus muusikanädal juba kaheksandat korda, siis on heameel  tõdeda, et selline üritus ikka kestab ja aina  kasvab!  Ja õpilastele läheb muusika ning  kõik need üritused (kontserdid, töötoad, viktoriin, näitus) vägagi korda,” tegi kokkuvõtte tegusast nädalast  Eliise-Berta Tarto.