Emakeelenädal Puiestee tänava koolimajas Vaadatud 5241 korda

03. aprill 2017

Emakeelepäev 14. märtsil on riiklik tähtpäev ja lipupäev. Tihti küsitakse, kas sel päeval tuleks austada kõiki emakeeli või siiski eesti keelt, meie riigikeelt. Kui Riigikogu kehtestas  emakeelepäeva riikliku pidupäevana, pidas ta silmas just eesti keele väärtustamist ja hoidmise vajadust. Et eesti keel saaks rohkem tähelepanu, ei tähistanud me koolis ainult emakeelepäeva, vaid terve nädala jooksul oli erinevaid ettevõtmisi, nii et iga õpilane sai neist osa.

Esmaspäeval, 13. märtsil toimus 5. tunni ajal gümnaasiuminoorte ja 6. tunni ajal 8.-9. klasside õpilaste  kohtumine Tartu kirjaniku ja tõlkija Anti Saarega,  kes on olnud meie kooli tõlkevõistluse žürii liige. Ta tutvustas õpilastele tõlkimisega seotud probleeme ja rääkis kirjanikuks olemisest..

Järgmisel päeval võtsid omavahel mõõtu 7. klasside kuni kolmeliikmelised meeskonnad. Tuli teada grammatikamõisteid, vanasõnu ja lahendada nuputamisülesandeid. Parim võistkond sai auhinnaks raamatud. Tulemused olid järgmised:

I koht - Eleonoora Korol, Loore-Marta Kaljuvee ja Eva Orro (7.b)

II koht -  Gretlin Aruoja ja Carmen Beljajev (7.c)

III koht - Anette Maser, Anne-Liisa Maasik, Maria Netti Purga  (7.b)

IV koht - Marleen Riisaar, Kerttu Sarapik, Mattias Kuris (7.a) ja Lenne Pekk, Getter Robi (7.c)

14.-15. märtsil selgitati välja parimad õigekirjatundjad. Kõik klassid kirjutasid ülekooliliste etteütluse. Põhikooliõpilastel oli oma tekst ja gümnasistidel oma. Kuigi tekst oli krõbe, nagu mainis üks kolleeg, oli ka neid õpilasi, kes ei teinud ühtegi viga. Need tublid keeletundjad olid 9.c klassi tüdrukud Annabel Jõgi ja Madli Johanna Veigel.

Tublid olid ka Lenne Pekk ja Jaanika Sinilill 7. klassist, Saale Pärn, Jaak Pärtel ja Timmu Õunapuu 8. klassist ning Anete Eliisa Kevvai,  Karl Kruus, Johan Markus Must, Elias Markus Ehasalu, Sascya Assak, Lotta-Lee Suits, Romet Jakobson ja Mario Mägi 9. klassist.

Gümnaasiumi parimad tulemused said 12. klassi õpilased Villem Sakarias Ehasalu ja Karl Gabriel Hiie. Neile järgnesid Erik Lääne, Triin Tiimann ja Kaisa Hanko 10. klassist

Saskia Tullino, Egert Silk, Gregory Hermet ja Katherin Vahtla 11. klassist.

Emakeelenädala neljas päev algas 7.-9. klasside 4-liikmelistele võistkondadele õpioskuste olümpiaadiga kooli raamatukogus. Ülesanded koostasid ja olümpiaadi korraldasid loovtööna 8.b klassi õpilased Kertu Kasesalu ja Gerli Köörna, kelle kujundatud olid ka ürituse reklaam, diplomid ja tänukirjad.

Üritus oli  pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale, sellest tulenevalt olid teemad järgmised: eesti keel, kirjandus, loodus, loogika, Eesti  ja Elva kooli ajalugu. Küsimused olid koostatud  Elva Gümnaasiumi raamatukogus leiduvate teatmeteoste põhjal.

Selgitati välja iga klassi parim meeskond. Tulemused olid järgmised:

7. klassid - Eve-Lotta Uppin, Anne-Liisa Maasik, Markus Toomela, Kevin Siirak (7.b)

8. klassid - Hermo Udeküll, Jaak Pärtel, Oliver Mõttus, Timmu Õunapuu (8.b)

9. klassid - Sascya Assak, Marta Külaots, Käthy Tuoppi, Robin Tammemägi (9.a)

Õpilasi tänati  raamatu ja diplomiga.

Õpioskuste olümpiaad kooli raamatukogus. Foto M. Lillak.

Emakeelenädala  lõpetasime näitusega “Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna.  Kas ikka ütleb?”  Näituse kuraator Tiina Õunapuu rääkis näituse mõttest nii: “Kui te ei tunne neid kõnekäände, mille põhjal on õpilased pildid joonistanud, ei pruugi te pilti üldse mõista. Mida paremini tunneme oma keelt, milles räägime-mõtleme, seda paremini mõistame ka ümbritsevat maailma.

Maailmas on ca 7 miljardit inimest, millest eesti keele kõnelejaid imepisike kild. Poetess Kristiina Ehin on öelnud, et see on justkui meie salakeel, millest ainult meie aru saame.

Õppigem võõraid keeli ja hoidkem  siiski oma salakeelt, meie ühist varandust.” Näitusel oli  eksponeeritud 156 pilti, mis illustreerisid eesti kõnekäände. Lapsi juhendas õpetaja Katrin Lastik.

Nädal lõppes tublimate autasustamisega. Kokkutulnutele esines 8.b klassi õpilane Allan Kerme, kes mängis akordionil reinlenderi ja valsi. Need rahvalikud lood on osa Allani muusikaalasest loovööst.

Emakeelenädalast ja teatrikuust inspiratsiooni saanud õpetajad lõpetasid ürituste sarja ühise külastusega uuenenud teatrimajja Ugala, kus 30. märtsil vaadati Pedro Calderon de la Barca “Nähtamatut daami”.

Mare Lillak, eesti keele ja kirjanduse õpetaja