Traditsiooniline väitlusturniir Vaadatud 703 korda

28. veebruar 2017

21. ja 23. veebruaril toimus Elva koolis traditsiooniks saanud väitlusturniir, kus vastamisi läksid väitlema kaheksa kolmeliikmelist võistkonda, kes kõik esindasid enda klassi. Noortel tuli väidelda teemal „Valitsus kehtestaks koolides mitteeristava hindamissüsteemi,“ mis pani noored situatsiooni, kus tuli kaitsta kas uut hindamissüsteemi koolides või traditsioonilist hindamissüsteemi, mis igas koolis tüüpiliselt kasutusel on.

Ettevalmistused turniiriks algasid 14. veebruaril, mil noored said tutvuda keskkooli väitlusformaadiga ja turniiri teemaga ning seejärel tuli nädalase ettevalmistusega astuda väitlustulle. Väitlusturniiri avakõne oli 21. veebruaril, mil toimus 3 eelvooru, et selgitada välja kaks kõige tugevamat tiimi. Nemad pidi omakorda väitlema ka 23. veebruaril, et selgitada välja turniiri üldvõitja. Turniiril oli viis kohtunikku: Egert Hainla, Hart Pärnapuu, Karl Toom, Katarina Elisabeth Saage ja Markus Laanoja. Kolme vooru põhjal peeti individuaalset arvestust iga kõneleja kõnede kohta, punkte andsid kohtunikud kõne sisu, strateegia ja stiili eest. See aitas selgitada eelvoorude põhjal turniiri kolm kõige paremat kõnelejat.

23. veebruaril toimunud finaalis oli vastamisi jaatavalt poolelt 9.a klassi võistkond koosseisus: Sascya Assak, Marta Külaotsa ja Robin Tammemägi, ning eitavalt poolelt 12. klassi võistkond koosseisus: Birgith Maria Treier, Karmen Orlovski ja Kristel Roose. Finaali pääsemine oli tiimide arvestuses äärmiselt tasavägine. Erinevalt eelvoorudele, kus igat väitlust hindas üks kohtunik, oli finaalis täpsema tulemuse eesmärgil neid kolm: Egert Hainla, Karl Toom ja Elva kooli õpetaja Revo Lastik. Pingelise väitluse tulemusena võitis ühehäälselt 12. klassi võistkond. Turniiri finaali järel avalikustati ka kolm kõige paremat kõnelejat: 1. koht Birgith Maria Treier, 2. koht Kristel Roose ja 3. koht Sascya Assak.

Egert Hainla (väitlusringi juhendaja)