Kuldmedalist Geili Pütsepp: kool pole koht võistlemiseks Vaadatud 6591 korda

28. juuni 2016

Möödunud laupäeval lõpetas Elva Gümnaasiumi 68. lend. Värske kuldmedalist Geili Pütsepp andis elva24-le intervjuu ja räägib, et kool ei ole koht võistlemiseks ning kuldmedal polnud kindlaks eesmärgiks.

Foto: KERA foto

-Milline isiksus sa oled?

Ma olen pigem vaikne, võõramas seltskonnas eriti, aga ega ma pole ka sõpradega just peoloom. Leian pigem mõne väikse vaikse nurga ja kössitan seal. See on ka ehk üheks põhjuseks miks mu hinded nii head olid. Ma ei pidanud jagama ennast kooli ja sõprade vahel. Mul lihtsalt pole palju sõpru ja seetõttu jäi rohkem aega õppimisele.

-Millega vabal ajal tegeled?

Kunagi olin ma maru usin joonistaja, aga nüüd on seegi soiku jäänud. Mulle meeldib vabal ajal trenni eesmärgil tantsida. Vaba aega pole kooli kõrvalt ammu olnud ja ei oskagi midagi sellega peale hakata. Kindlasti loen ka raamatuid ja veedan aega sõpradega.

-Kas võiksid enda kohta öelda tuupur või pigem inimene kes lihtsalt kõike lennult haarab? Kas kuldmedal oli kindel eesmärk? Kui palju aega gümnaasiumis õppimisele kulus?

Ma ei ütleks, et ma olen tuupur selles mõttes, et istuks päevad läbi kodus ja korrutaks ühte teemat seni kuni see on sõna-sõnalt peas. Ma saan tunnis asjadest aru ja kodus vaatan pigem teema uuesti üle, et see ka meelde jääks. Kuldmedal polnud kindlasti eesmärk kui selline. Ma olen alati olnud perfektsionist ja eesmärgiks oli lõpetada nii hästi kui suudan, olgu siis see medaliga või ilma. Ma usun, et ma olen samasugune õppija nagu kõik teised noored.
Matemaatika vihiku kõrval on lahti arvuti ja põhitähelepanu pole kindlasti mitte kodutööl. Sellise harjumusega said mul kõik asjad õpitud paari tunniga. Ilmselt oleks neile kulunud
maksimaalselt tund kui oleks pühendunud ainult õppimisele.

-Humanitaar- või reaalained? Mis oli sinu lemmikaine?

Reaalained kindlasti. Lemmikaineteks olid ilmselt loodusained: bioloogia, geograafia, zooloogia. Reaal- ja loodusaineid ei pidanud ma väga enam kodus õppima, aga selle eest olid keeled ja ajalugu tihti paras peavalu.

-Kuldmedalistid on tavaliselt ka usinad olümpiaadidelt osavõtjad. Kuidas on sinuga lood?

Mulle pole kunagi meeldinud olümpiaadidel käia ja oma teadmistega teistega võistelda. Minu jaoks pole kool ja õppimine võistlus. Ma käisin põhikoolis bioloogia ja matemaatika olümpiaadidel aga peale seda olen neist hoidunud. Gümnaasiumis võtsin osa ainult füüsika viktoriinist "Spekter", kus juhtusin saama 7. koha 12. klasside arvestuses. Sellestki viktoriinist võtsin osa pigem mõttega, et vaadata, mida seal küsitakse ja kui palju mulle nende aastatega külge on jäänud ja ei lootnud sealt mingit head kohta. Tulemus oli aga eneselegi üllatuseks väga hea.

-Kui palju stippi said lõpetamise puhul?

Pole päris kindel palju sain medali eest, aga medalirahale lisandus ka koolistipendium väärtuses 300€.

-Kuhu edasi?

Edasi ootab mind loodetavasti Tartu Ülikool ja bioloogia ning elustiku kaitse õppesuund. Avaldused andisin sisse ka Tartu Ülikooli geoloogia ja keskkonnatehnoloogia erialale ja Maaülikooli vee ja maismaa ökosüsteemide rakendusbioloogiasse ja keskkonnakaitsesse ka. Aga kõik neli on väga sarnased ja põhimõte on kõigil sarnane.

Autor: Diana Griffel