Fotoraamat õpetab nippe Vaadatud 5650 korda

01. juuni 2016

Raido Paurson ja Urmo Schults-Kopp andisd välja nippidega fotoraamatu ning  avasid fotonäituse linnaraamatukogus.

Milvi Kapaun    Elva Postipoiss 28. mai 2016, Nr 21

Idee fotoraamatu koostamiseks tuli 11. klassi noormeestel gümnaasiumi uurimutöö teemat valides. Kuna kolme aasta eest said nad koos kooli loovtööna valmis veebiajakirja „Elva”  kaks numbrit, siis otsustati jõud ühendada ka uurimustööks.

Raido Paurson tegutseb harrastusfotograafina neljandat aastat ja nüüdseks on tal  ka oma foto- ja videoteenust pakkuv ettevõte. Urmo Schults-Kopp alustas fotograafiaga tegelemist aasta tagasi uurimustöö alguses ning peab ennast sellel alal Raido  õpipoisiks. Fotoraamatu „Iso. Säri. Ava”valmimisel olid autoritel nõu ja jõuga abiks Elva fotograaf Rando Kall, uurimustöö juhendaja Merike Allik ja sotsiaalpedagoog Eve Saumets. Esmaspäeval linnaraamatukogus toimunud fotoraamatu  esitlusel avasid autorid ka näituse raamatu parematest fototabamustest. Aasta jooksul pildistatud kuni kolmesajast   fotost oli valikut raamatu jaoks teha keeruline.

„ Lõpus oli valik ikka päris raske, mängima hakkasid väiksemadki detailid,” rääkis Raido Paurson. „ Lasksime pildid profifotograafil ka ikka üle vaadata, et kõik sobiks. Tema siis korrigeeris ja andis nõu.”

Rando Kall kiitis poiste järjekindlust ja loodab edaspidigi nende fotonäitusi näha saada. „Poisid on väga entusiastlikud. Kui ma ise töö tõttu olin natuke laisk neid aitama, siis poisid olid piisavalt järjekindlad,” seletas Kall.” Noormeeste senist arengutaset silmas pidades on pildid väga head ja silma poistel on. Kui veel mõningaid tehnilisi nüansse juurde õppida ja harjutada, siis on neil kindlasti mõni fotonäitus veel tulemas.”

Nippidega fotoraamat koosneb neljast alateemast, milleks on aastaajad ning sisaldab lisaks fotograafia tarkuseteradele ka intervjuusid vastavasse aastaaega sobitatud persoonidega. Sõna saavad loodusainete õpetaja Kati Krillo, fotograaf Rando Kall, koolidirektor Tarmo Post ja spordihing Toomas Järveoja. Erinevaid aastaaegu kajastavad fotod paeluvad väga hea tehnilise taseme, huvitavate teostuste ning fantaasiaga.

„Avasin raamatus juhuslikult  lehekülje, kus kirjas nõuanne: „ole loov ja katseta erinevaid, sageli ka hullumeelsena näivaid ideid” ... Vaat seda on Raido ja Urmo teinud ja see on väga head vilja kandnud. Poistel on silma ja kätt  ning kunstiannet ka,” märkis kunstnik Anni Irs raamatut sirvides.

Fotoraamatu „ Iso. Säri. Ava” trükkis Dipri OÜ ja seda saavad huvilised osta otse autoritelt aadressil rpaurson@gmail.com

Fotoraamat ja näitus" loo pildi allkirjaks on: Urmo Schults-Kopp (vasakul) ja Raido Paurson tänasid abilisi. Pildil fotograaf Rando Kall. Foto: Milvi Kapaun, Elva Postipoiss

Fotoraamatus on pilte, nippe ja jutuajamisi. Foto: Milvi Kapaun, Elva Postipoiss