Talente on ka Elvas Vaadatud 7461 korda

17. mai 2016

Elva gümnaasiumi õpilased näitasid kõrget teadmistetaset vabariiklikul füüsikaviktoriinil Spekter.

Milvi Kapaun    Elva Postipoiss 7. mai 2016  Nr 18

Kooliprogrammi tundmisele ja rakendamisele üles ehitatud veebipõhise füüsikaviktoriini Spekter korraldas  Tartu Ülikooli  teaduskool koostöös TÜ koolifüüsika keskuse ja Eesti füüsika seltsiga13. aprillil. Võisteldi arvuti, nuhvli või nutitelefoni vahendusel Eesti füüsika seltsi loodud füüsika e-õpikute keskkonnas opik.fyysika.ee. Mälumängu eesmärgiks on tõsta õpilaste hulgas füüsika aktiivsust, tuua õppimisse mängulisust ja edendada IKT vahendite kasutamist füüsika õppimisel ja õpetamisel. Eelmisel aastal esmakordselt toimunud viktoriinist  võttis  tänavu osa ligi tuhat õpilast  Eesti koolidest. Viktoriin toimus põhikooli ja gümnaasiumi vanuserühmas  eesti ja vene keeles. Õppeaasta jooksul olümpiaadidel oma teadmistega häid tulemusi saavutanud Elva gümnaasiumi õpilased olid edukad ka veebipõhisel teadmisteproovil. Õpetaja Geil Siimu õpilastest tagas üldvõidu põhikooli arvestuses Leonid Zinatullin 8.c klassist, kes võitis ka esikoha 8. klasside arvestuses 40 punktiga teise koha ees.

„Võit tuli üllatusena, sest teadaolevalt on Eestis väga-väga palju talendikaid noori,” rääkis Leonid Zinatullin.”Ülesannete lahendamisel läks vaja suures osas loogilist mõtlemist, sellise mõtteviisi on loonud eelnenud olümpiaadid ja see on teadmisteproovil suureks abiks.”

Teaduseandekal noormehel  on käesoleva õppeaasta tähtsamad koolitarkuse proovilepanekud edukalt läbitud, tulemusteks piirkonnavooru võit  füüsika-, loodusteaduste- ja geograafiaolümpiaadil ning teine koht keemia- ja matemaatikaolümpiaadil. Vabariiklikul tasemel on ta saanud füüsikaolümpiaadil 9.  ja füüsika lahtiste ülesannete lahendamise võistlusel 7. koha ning HITSA digiloovtööde konkursil teise koha. Leonidi sõnul on teadmistehuvi köitnud teda liialt  arvuti taha  ning õppeaasta alguses võttis nõuks leida aega ka keha ja vaimu kosutavatele tegevustele.

„Ükspäev arvuti taga istudes leidsin, et minu tegevus on mitteproduktiivne ja otsustasin, et tuleb rohkem aega pühendada headele tegevustele enda jaoks,” rääkis  Zinatullin.” Nii astusingi eelmisel sügisel muusikakooli viiuli erialale ja hakkasin käima laskmise treeningutel. Üht tegevust nautides puhkan samal ajal teistest. Olen väga rahul.”

Eelolevaks suvevaheajaks kandideerib  Leonid Zinatullin õpilaste teadusmalevasse, kus saab demonstreerida oma teadmisi kosmosevallas tudengisatelliidi ESTCube-2 programmis osalemisel.

Füüsikaviktoriinil Spekter sai 9. klasside arvestuses auhinnalise neljanda koha Kaarel Kangro.

„ Arvesse läks ka vastamise kiirus, aga mind vedas arvuti alt -  jooksis vastamisel mitu korda kokku, ” rääkis Kaarel Kangro.” Ajas ikka närvi ka see jant, aga vastasin rahulikult edasi ja kokkuvõttes jäin tulemusega rahule.”

Oma teadmistega reaalainete vallas  Elva koolile tuntust toonud Kaarel Kangro selle õppeaasta saavutusteks on veel üldvõit füüsikaolümpiaadil põhikooli arvestuses ning esikohad  matemaatika- ja keemiaolümpiaadil piirkonnavoorudes. Vabariiklikel teadmisteproovidel on ta saanud kaks 13. kohta - füüsikaolümpiaadil ja füüsika lahtiste ülesannete lahendamise võistlusel. Sellel aastal  Elva põhikooli lõpetava Kaarel Kangro  eesmärgiks on reaalsuund ning ta jätkab õpinguid Tartus Treffneri gümnaasiumis.

Kuuendate  klasside arvestuses võitis veebiviktoriini Getriin Marii Lessing, platseerudes ka 8. klasside arvestuses kõrgele kümnendale kohale.

„Küsimused olid rasked ja nii head kohta ma ei oodanudki,” ütles Getriin Marii Lessing.

„Kõige raksemad olid elektriga seotud küsimused. Lennult ei saanud seal ühelegi küsimusele vastata, kasutada sai ka internetti. Spekter pakkus palju elevust ja sain väga  palju uut teada.”

12. klasside arvestuses saavutas viktoriinil tubli seitsmenda  koha Elva gümnaasiumi õpilasstipendiumiga tunnustatud Geili Pütsepp, juhendajaks oli õpetaja  Janno Mäeots.

Siin lugu tublidest talentidest. Pildi allkiri: Leonid Zinatullin (esiplaanil) ja Karel Kangro järgivad teadmiste omandamisel hoolega õpetaja Geil Siimu näpunäiteid. Foto: Milvi Kapaun, Elva Postipoiss