Tehkem pitsad omamoodi! Vaadatud 7212 korda

17. veebruar 2016

Elva gümnaasiumi 11. klassi õpilane Rasmus Punkar pani kokku huvitava kokaraamatu “Ma armastan pitsat, pole midagi parata”.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss nr 5

Mõte panna kokku omaloominguline retseptikogu ja see kaante vahele jäädvustada, sündis Rasmus Punkaril gümnaasiumi lõpetamisel ette nähtud praktilise töö teemat valides.

“Kuna mulle väga meeldib süüa teha, siis mõtlesin, et võtan teema sellest valdkonnast,” rääkis Rasmus Punkar. “Miks just pitsad? See oli hetkeline mõttepuhang, mis tekkis Tartus ühes pitsa söögikohas. Raamatusse tuleb kolmkümmend pitsat, millele olen lähenenud loovalt, kasutades erinevaid maitsekombinatsioone.”

Pitsad paigutuvad kokaraamatus peatükkidena läbi aastaaegade, lisaks retseptid ka magusasõpradele. Magusa pitsa katteks mõtles retseptilooja muu hulgas välja ka tomatimoosi.

Pitsade küpsetamisega alustas Rasmus eelmise aasta novembrikuul gümnaasiumi kodundusklassi köögis, kasutades täidiseks muu hulgas punapeeti, verikäkki, kartulit, hapukapsast. Degusteerijateks olid kaasõpilased ja õpetajad, keda pitsameister oskas meeldivalt üllatada ning kellelt sai positiivse ja julgustava tagasiside.

“Eesmärgiks on julgustada inimesi väljuma kindlaks kujunenud raamidest ning katsetama midagi uut ja tavapärasest erinevat,” märkis Rasmus Punkar.

Pitsad jäädvustas fotodele raamatu autori klassikaaslane Raido Paurson, kes on ka väljaande kujundaja.

Kogemused kodundusringist

Toiduvalmistamisega alustas Rasmus juba esimeses klassis.

“Kui koolist tulin, polnud kedagi kodus ja pidin ise endale süüa tegema. Esialgu ikka lihtsamad road – makaronide keetmine, muna praadimine...,” meenutab ta. “Sain hakkama, aga esimene kaste läks küll aia taha. Helistasin vanaemale, et kuidas teha ja tema seletas, et tuleb panna jahu, piima, õli, sibulat... Panin siis kõik korraga pannile, aga minu üllatuseks tulemus kastme moodi küll välja ei näinud...”

Kokandushuvilise poisi loominguline algatusvõime ja loovuseanne avaldus kodunduse ja kombeõpetuse huviringi juhendaja Siiri Puhalaineni sõnul juba sellest ajast, kui Rasmus neljandas klassis ringis alustas. Kuus aastat oma kokandusalaseid ideid huviringis realiseerinud noormees oli ka juhendajale heaks abiliseks.

“Kui Rasmus oli mul olemas, siis teadsin, et kõik laabub hästi. Aitas alati rahulikult ja kannatlikult ka väiksemaid ringiliikmeid,” rääkis Siiri Puhalainen. “Kodutöö oli tal alati tehtud ja tundi tuli ikka uute huvitavate ideedega. Neid tuli tal nagu küllusesarvest, tasus mul ainult vihje anda. Rasmus on ka väga hea tekstilugeja ning oskab näha maailma asju laialdasemat kui see, mis parajasti silmaga märgata ja kõrvaga kuulda on.”

Oma esimese kokaraamatuni jõudnud Rasmus peab kodundusringi aega tänuväärseks kogemuseks oma toiduvalmistamisoskuste täienemisel.

“Kodundusring andis mulle oskuse söögitegemise juures rohkem enda mõtteid rakendada. Ja palju häid kogemusi,” märkis ta.

Paljudest tema omapärastest retseptidest on Tartus toimunud konkursil eripreemia pälvinud püreesupp ananassi, suitsukana ja suitsujuustuga. Suuremaks tööks oli leibadest ja teistest toiduainetest Elva raekojahoone valmistamine Tartus Tasku keskuses esitletud Siiri Puhalaineni “leivanumbri” leivatalu kompositsioonis. Söödava hoone meisterdamiseks kulus kaks päeva.

Hooandja aitab raamatu trükki

Elva gümnaasiumi direktori Tarmo Posti sõnul pole Elva koolis varem kokanduse alast praktilist tööd tehtud. Esmakordne on nii oma raamatu väljaandmine kui ka ühisrahastusplatvormi Hooandja kasutamine.

“Kool toetab Rasmust läbi Hooandja ja loodame, et ka Elva kogukond aitab ettevõtlikul noormehel oma idee realiseerida. Ehk siis – kõik Elva pitsasõbrad – anname hoogu üheskoos!” kutsub direktor kokaraamatu väljaandmist toetama ka elvalasi ja lubab ka ise oma palgatõusu annetada Rasmuse raamatu toetuseks.

Pitsaraamatu tiraaž on 500 ja see valmib Tartu trükikojas Greif. Trükkimine läheb maksma ligikaudu 2100 eurot, ettevõtmisega seotud lisakulutustega kokku on eesmärgiks koguda 29. veebruariks 2850 eurot. Toetajaid premeerib autor raamatu esitlusel trükisooja raamatu ning temaatiliste kingitustega, maitsta saab ka imepäraseid pitsasid. Kokaraamat “Ma armastan pitsat, pole midagi parata” on plaanis valmis saada aprillikuul. Raamatu trükkiandmist saavad abivalmis inimesed toetada Hooandja kaudu internetiaadressil www.hooandja.ee