Intervjuu Joosep Tosmin'iga Vaadatud 7892 korda

25. november 2015

Elva Gümnaasiumi haridustehnoloog Joosep Tosmin on õppinud Tartu Kommertsgümnaasiumis esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini. Tal oli pärast põhikooli lõpetamist võimalus minna edasi õppima ka teistesse koolidesse, kuid jätkas siiski õpinguid kommertsgümnaasiumis, kuna see oli kodulähedane ning tol ajal väga tugev kool. Koolis oli Joosep omal ajal korralik õpilane. Kergelt enda üle naerdes sõnas ta, et oli väga loova käitumisega. Kõige enam meeldisid Joosepile eesti keel ja kirjandus, aga matemaatika polnud talle eriti meelt mööda. Pärast gümnaasiumi lõpetamist jätkas Joosep Tosmin oma haridusteed Tartu Ülikoolis, kus õppis klassiõpetajaks inglise keele lisaerialaga.

Suguvõsas on Joosepil palju arste ja õpetajaid, ent enda sõnutsi ta verd ei kannata ning nii osutus õpetajaamet talle meelepärasemaks, mainib ta muigega. Töökohaks valis Joosep Elva Gümnaasiumi kahel põhjustel: esiteks jäi Tartu liiga suureks ning teiseks tuli abikaasa samuti Elvasse tööle.

Joosep on olnud varasemalt nii ajaloo, ühiskonnaõpetuse kui ka inglise keele õpetaja, kuid kahest esimesest ainest tüdines ta kiiresti ära. „Kõige jubedam on see, kui õpetajal silmad ei sära.“ Oma tööd teeb mees suure kirega ning peab oluliseks, et õpetaja naudiks seda, mida teeb.

Joosepi üheks hobiks on infotehnoloogia - see on ka tema tööga seotud -  ning samas naudib Joosep ka meeskooris laulmist.

Arvutiõpetaja ja infotehnoloogi ametini jõudis Joosep seetõttu, et ta valdab arvutit ning õpetamine pakub talle huvi. Ülikoolis ta infotehnoloogiat õppinud pole, vaid on käinud vastavasisulistel täiendkoolitustel. Joosepi sõnul tuleb selles valdkonnas pidevalt juurde õppida ning ennast arendada. Kuna Elva Gümnaasium vajas uut arvutiõpetajat, siis sobis Joosep selleks hästi ning ta on nimetatud ametis töötanud juba päris kaua.

Kui uurisime Joosepilt, mida on andnud talle ülikooli lõputunnistus, väitis mees, et n-ö paber ise ei annagi suurt midagi. Tööle kandideerimisel võib kõrgharidust tõendav dokument küll aidata, kuid tööl loevad siiski oskused. Diplom ei garanteeri Eestis inimesele ka suuremat palka.

Tänapäeva noortele, kes mõtlevad, mida edasi teha, soovitab Joosep, et tuleb teha seda, mis endale meeldib. Ei tasu lähtuda kellegi teise tahtmisest, sest sellest ei tule midagi välja. Inimene ei pruugi teha sel juhul oma tööd kirega.

Joosep Tosminiga vestlesid 11. HU õpilased Anna-Kaisa Luts ja Melody-Mai Mägi.

Fotol Joosep Tosmin. Foto autor: Anna-Kaisa Luts