Miniteaduskool

2. klasside õpilased Miniteaduskoolis

LABORITUND ÕPETAJA KAJAGA

2.klassi lapsed käisid jaanuarikuul teises majas õpetaja Kaja käe all õppimas. Kõigepealt tuli kitlid selga panna. No mis laboratoorium see siis on, kui tõelise teadlase moodi kitlit selga ei saa! Seejärel valisime meeldivad kohad laborilaudade taha ja tegevus võis alata. Õpetaja Kaja rääkis alustuseks loo Tuhkatriinust, kes tahtis ballile minna, kuid pidi kurja võõrasema käsul hoopiski kodus tuha seest läätsi välja noppima. Umbes sama tuli ka meil teha. Kui Tuhkatriinule tulid appi linnud, siis meie abiliseks olid sõelad, mille abil saigi manna seest herned kätte. Manna pudenes keeduklassile ja herned said kenasti eraldi klaasanumasse pandud. Olidki ained eraldatud!

Järgmiseks ülesandeks oli filtreerida vett - selle tarvis oli igale lapsele laual keeduklaas, milles vedel pori. Siis veel kooniline kolb, millele tuli lehter peale asetada ja lehtrisse omakorda filterpaber. Ja kõige lõpuks tuli filterpaberisse valada filtreeritav porivee segu. Võttis ikka natuke aega, enne kui vesi läbi voolas. Otsustasime, et seda võiks juua küll.

Tuli täita ka tööleht, kus oli pilt koonilisest kolvist, lehtrist, ja filterpaberist. Meie ülesandes oli iga eseme juurde tema nimetus kirjutada. No igatahes sai nii mõnelgi mehel töölehele kirja töövahendina "koniline kolp". Aga põnev oli! Tund sai nii kiiresti läbi, et lausa uskumatu!

PÕNEV TUND ÕPETAJA GEILIGA

Veel käisid 2. klasside õpilased "suures majas" õpetaja Geili käe all õppimas. Saime teada, et rästik pole uss, vihmauss on uss. Aga rästik on hoopiski madu! Ja madusid on elab Eestimaa looduses kahte liiki - rästik, see mürgiga madu ja nastik - mürgita madu. Ja siis elab Eestimaal veel mitu liiki roomajaid - vaskuss - tema on jalutu sisalik. Kivisisalik ja arusiasalik. Ja et kui vaskussil sabast haarata, siis laseb ta, nagu sisalikudki, oma saba keha küljest lahti. Ainult, et vaskussile ei kasvagi enam uut saba. Sisalikele aga kasvab. Saime teada, kes on röövik ja kes on tõuk. Vaatasime väikest filmijuppi Eestimaa roomajatest.

Siis asusime madu tantsitama. Kõigepealt tuli madu õhukesest paberist välja lõigata ja seejärel võlukepikesega tantsima meelitada. Õpetaja Geil pani maotantsutamise muusika ka mängima ja oli väga lõbus. Tegemist oli staatilise elektriga, mis tekkis plaskõrre vastu juukseid hõõrumisest ning kui kõrs laetud sai, siis saigi madu kõrre otsa kinni tantsima.

Pärast maotatsu uurisime veel staatilist elektrit. Õpetaja jagas kõikidele lastele õhupallid kätte. Seejärel tuli need täis puhuda ja kinni sõlmata ja siis saigi hakata taas juukeid töösse kaasama. Tuli hakata õhupalli vastu juukseid hõõruma. No oli vahva! Juuksed seisid püsti peas! Ja õhupalli sai kinnitada nii rinnale kui pähe kui õlale. Igal pool seisis tänu staatilisele elektrile paigal. Vaat selline vahva tund oli!

AITÄH õpetajad GEIL SIIM ja KAJA KALMUS!

Miniteaduskoolis

Venemaa Keisririigi väejuhi Aleksandr Suvorovi ütlus - raske õppustel kerge lahingus - oli MacGyverile teada.

Kolmandate klasside õpilased püüdsid nähtamatu muuta nähtavaks. Õnnestus! Kõik me võime olla MacGyverid, kui vaid teada keemia-, füüsikaseadusi.

3.klassid Miniteaduskoolis

Õp Geil Siim viis läbi tunni, kus ta tutvustas põgusalt elektrit, missugustest osadest koosneb vooluring.  Õpilastel oli võimalus ise koostada vooluring.

1. klassid Miniteaduskoolis

Vaheajalt tulles said 1.klassid osa Miniteaduskoolist, mis nende jaoks oli uudne kogemus. Esmaspäeval tegeleti koos õpetaja Kajaga kromatograafiaga. Lihtsamalt öeldes tähendab see värvide eraldamist. Lastele pakkus suurt põnevust vaadata, mis värvidest koosneb tegelikult üks tume värv. Mõni laps sai sealt kokku lausa 5 erinevat värvi. Teisipäeval tutvuti koos õpetaja Geiliga mikroskoobiga ja uuriti sibula rakke. Mikroskoobiga uurimine oli väga huvitav. Saadi teada, milline näeb välja üks sibula rakk ja sai ise valmis teha mikroskoobiga vaatlemiseks vajaliku preparaadi. See esmakordne kogemus oli lastele uudne ja huvitav. Kindlasti saadi juurde ka uusi teadmisi.

Kromatograafia

kromatograafia

töö mikroskoobiga

töö mikroskoobiga

Miniteaduskool alustab taas

Jaanuarikuu teisest nädalast alustab Miniteaduskool õppetööd kõikidele 1.-3. klasside õpilastele. Miniteaduskooli tunnid toimuvad Puiestee maja õppehoones vastava tunniplaani alusel. Tunde viivad läbi keemiaõpetaja Kaja Kalmus ja bioloogia-füüsikaõpetaja Geil Siim.

Uue aasta esimesel koolinädalal on laboritundidesse oodatud kõik 1. klassid ja 3.A klass.

Foto: Anne Koppel -  2. klass laboritunnis.