Miniteaduskool

Miniteaduskool alustab taas

Jaanuarikuu teisest nädalast alustab Miniteaduskool õppetööd kõikidele 1.-3. klasside õpilastele. Miniteaduskooli tunnid toimuvad Puiestee maja õppehoones vastava tunniplaani alusel. Tunde viivad läbi keemiaõpetaja Kaja Kalmus ja bioloogia-füüsikaõpetaja Geil Siim.

Uue aasta esimesel koolinädalal on laboritundidesse oodatud kõik 1. klassid ja 3.A klass.

Foto: Anne Koppel -  2. klass laboritunnis.

2B ehitas putukahotelli

2.b klassi õpilased ehitasid koos 8. klassi tüdrukutega putukahotelli. Alustuseks saime teada, et maailmas on toitu vähe ja siis võetakse toiduna arvesse ka putukaid. Eriti Aasia-maades. Putukatest saadav toit on valgurikas ja maitsev. Et on olemas putukajahust küspsised, maitsvad snäkid röstitud putukatest ja veel palju muid hõrgutisi.

Seejärel asusime putukahotelli ehitama. Tüdrukutel oli kaasas väike plastkarbike, mille põhja oli pandud kaerahelbeid. Veel oli seal kaks õunapoolikut ja munakarbist väljalõigatud varjualune. Nüüd tuli kätte aeg elanikud hotelli elama panna. Lapsed said ise võtta karbist jahumardika vastseid ja neid siis hotelli panna. Ca 30 vastset leidis endale uue asupaiaga. Tüdrukud rääkisid jahumardikatest. Sellest, et vastsest tuleb nukk ja nukust uus mardikas. Väga põnev! Jäime ootele. Et millal need mardikad küll lagedale ilmuvad. No päris palju aega võttis, aga neljapäeval märkas tähelepanelik silmapaar putukahotellis helepruuni mardikat. Esimene tõuk oli siis mardikaks saanud. Väga põnev! Vaatleme aga edasi!

Pliiatsiteritaja tõi Elva koolipoisile preemia

Kolmapäeval autasustati Tallinnas Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory saalis õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid.

Elva poiss Dave-Thomas Thomson (Elva gümnaasiumi 2. klass) pälvis tööga “Pliiatsiteritaja väikestele lastele ja eakatele inimestele” 1.-4. klasside arvestuses III preemia ja 200 eurot.

Möödunud aastal sai ta samal konkursil teise preemia metalli praakjäätmete kogumise seadeldisega. Tänavu kevadel toimunud üleriigilisel õpilaste teadustööde konkursil tutvustas Dave-Thomas praktilist uurimistööd, kuidas tindikust tinti teha ja kas sellega kirjutada ka saab.

Dave-Thomase sõnul tuli tal mõte teha parem pliiatsiteritaja, kuna pinalites on väga väikesed teritajad ja veidi suuremad jälle kaovad koolikoti põhja ära. Mõtles siis teha kohe sellise suurema, et oleks mugavam käes hoida, eriti väikelastel ja ka nende vanavanematel, kelle sõrmed on kohmakad. Teritaja prototüübi valmistas poiss kodusolevatest asjadest ise, ilma juhendajata. Kasutas tühje plastikust plastiliinitopse. Lõikas ühele paraja augu ja liimis liimipüstoliga sellele teritaja külge. Ühendas eelnevalt augustatud kaaned ja tõmbas ohtrasti isoleerpaela ümber. Sellist teritajat on väga lihtne teha ning kuna see mahutab rohkem teritamise jääke, saab seda ka harvem tühjendada. Teritaja on ka hea näide taaskasutusest, sest võimaldab vanu potsikuid uuesti ära kasutada. Selline teritaja on ohutu väikestele lastele, sest terava osaga kokkupuudet pole. Vanemate abiga saaks igale lapsele ainult temale mõeldud teritaja valmistada. Teritaja ei kao ära, on lõbus ja värviline, kotis kohe näha.

“Sellist teritajat võiks kasutada lasteaedades ja sellega saavad vanavanemad oma lastelastel aidata pliiatseid teritada,” leiab Dave-Thomas.

Dave-Thomase ema Margit rääkis, et esialgu kodus keegi ei teadnudki, mida poeg oli meisterdanud. “Otsustasime pooleldi naljatamisi teritaja siiski leiutajate konkursile saata, sest meil leiab see palju kasutamist. Et Dave-Thomas taas preemia sai, tuli toreda üllatusena.”

Poisi praegune põhihuvi on seotud programmeerimise ja youtuberiks olemisega. Tal on YouTubes omanimeline kanal, kus õpetab mängudega seoses igasugu asju. Ka uue leiutise mõte on tal juba olemas, aga prototüübi valmistamiseks on vaja juhendajat. Eks tulevik näitab, mis välja tuleb.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab Haridus- ja teadusministeerium. Noorte leiutajate konkurssi korraldatakse juba alates 2008. aastast. Kokku on selle aja jooksul esitatud hindamiseks ligi 8000 leiutise idee, kõigist Eesti maakondadest.

Eeva Kumberg

Tee endale mugav pliiatsiteritaja!

Otsi kaks plastiliinist tühjaks saanud topsi;

Lõika ühele kääridega auk sisse ja liimi liimipüstoliga selle külge teritaja;

Lõika teise topsi kaane ava nii, et ta mahuks teritajaga topsi sisse;

Tõmba musta isoleerpaelaga igaks juhuks serv üle, et topsid paremini koos seisaks.

3b ja 4b Robotexil

01. detsembril käisid Elva kooli 3b ning 4a ja b klassi õpilased Tallinnas Robotexil kogemusi omandamas.Robotex on igal aastal toimuv rahvusvaheline robootikafestival. Festivali raames toimuvad erinevad robotite võistlused ja töötoad. Meie sel aastal võistlustel veel ei osalenud, küll aga külastasime erinevaid töötubasid. Töötubade valik oli lai - puust tehtavatest kelladest/autodest kuni robotite ehitamiseni. Lisaks sai veel jälgida, kuidas ehitati võistlusroboteid ja erinevatest legokomplektidest ehitisi. Lastega olid kaasas õpetajad Ave Sugul ja Terje Tammekivi.

4a,b mõnus seltskond
Autor: Ave Sugul

robotit ehitamas

meisterdamas

valminud kelladega
Autor: Ave Sugul

programmeerimas

Loodusõhtu koos Arne Aderiga

15. novembril toimus Vapramäe loodusmajas loodusõhtu fotograaf Arne Aderiga, kes tutvustas 2018. aasta lindu metsis. Loodusõhtul osalesid koos õpetajaga veel 6.a ja 6.c klassi loodushuvilised õpilased: Liisa Aunap, Aade Hiir, Elisabeth Poska, Aleksander Tigane, Ott Kruuse, Marten Padar.

Loodusõhtul oli väga tore. Me saime palju uut ja huvitavat teada metsise ning tema mängu kohta. Saime teada, et metsise ja tedrekanad võivad olla väga sarnased, kui ei tea nende täpseid tunnuseid. Saime kuulata ja võrrelda kahe erineva liigi (lääne-euroopa ja kesk-vene metsise) laulu. Loodusfotograaf tutvustas ka tedremängu, mis oli filmitud veebikaameratega, kuna tedremängu ajal ei ole lubatud inimesel lindude tegevuspaikadesse minna.

Tekst: Liisa Aunap        Fotod: Evelin Toom