Miniteaduskool

3.klassid Miniteaduskoolis

Novembrikuus külastasid 3.klassid kahel korral Miniteaduskooli.

Esimesel korral oli meie teemaks “Kas ma olen kiirem kui Usain Bolt”, õpetajaks oli Janno Mäeotsa. Õp Janno juures oli õpilastel kaks ülesannet. Esimeseks ülesandeks oli, et üks paarilistest peab proovima sõbra poolt lahti lastud pulka enne põrandale kukkumist kinni püüdma.

Teises ülesandes tuli ühel paarilisel seina ääres kukutada metallist joonlauda ning teine paariline pidi selle kiiresti vastu seina suruma. Joonlaua kukkumise järgi said õpilased oma reaktsiooniaega määrata.

Teine kohtumine oli 3.klassidel õpetaja Kaja Kalmusega. Seal me värvisime paberit ning tegime vahvaid lilli ja kaardi.

 

Aitäh! Meil oli Teiega vahva!

 Autor: Annika Matrossov2. klassid Miniteaduskoolis

Tund MiniteaduskoolisElva Gümnaasiumis õpivad väga teadmishimulised lapsed. Meil on Miniteadusfestival, oli Teadlaste Öö ja on ka Miniteaduskool. 
Ka sellel aastal on algklassidel võimalus osaleda Miniteaduskooli tundides, mida viivad läbi Puiestee maja õpetajad.

Oktoobrikuus käisid teised klassid kahel korral Miniteaduskooli raames teises majas. Kuu teemaks kujunes muusika. Esimese tunni viis läbi õpetaja Geil Siim, kellega koos meisterdasime paberist Aafrika rahvuspilli ja tegime sellel muusikat. Uurisime, kas pudelis oleva vee värvusest sõltub tekkiva heli kõrgus ning mängisime joonlauapilli. Tunni lõpus tuli esmaettekandele Elva hümn  ebatraditsiooniliste pillidega orkestri esituses.

Õpetaja Janno Mäeotsaga meisterdasime plekist vilet, kõrrepilli ning telefoni. Omaloomingulisest muusikast vilede ja kõrrepillidega sai osa ka linnarahvas, sest nii oli lõbusam koolimajja tagasi tulla.
 Meile meeldisid tunnid väga ja ootame põnevusega uusi kohtumisi!3.klassid Miniteaduskoolis

3.klasside esimesel külastusel oli õpetajaks Geil Siim.

Esimeseks ülesandeks oli paberist Kazoo valmistamine. Kazoo on põnev muusikainstrument, mis teeb pinisevat häält, kui selle sisse rääkida, puhuda või ümiseda. Kazoo juured ulatuvad Aafrikasse, kus sarnaseid instumente on kasutatud juba aastasadu.

Teiseks ülesandeks oli heli tekitamine võnkuva joonlauaga. Mida pikem osa võngub, seda väiksem on sagedus ning madalam heli.

Kolmandaks ülesandeks oli pudelimuusika. Õpilased uurisid, kuidas saab ühe ja sama esemega tekitada täiesti erinevaid helisid. Pulk pani võnkuma nii klaasi kui ka vee pudelis. Mida rohkem oli pudelis vett, seda madalm toon tekkis ning vastupidi.

Viimaseks ülesandeks oli õpilastel valmistada telefon, millest oli kuulda salahäält. Õpilased võtsid paaridesse, mõlemad sai ühekordsetopsi ning nööri tüki. Nendest pidi valmistama telefoni. Kui nöör oli aetud läbi topsi olevate aukude, umbsõlm tehtud, asuti telefone katsetama. Nipiks oli see, et nöör tuli tõmmata pingule, üks pani topsi kõrva äärde ning teine rääkis.

Möödus väga põnev ning vahva tund õp Geili juures.Autor: Annika MatrossovElamuslik teadusõhtu

Elva gümnaasium kutsus Teadlaste öö festivalile huvilisi ka väljastpoolt kooli. 
 

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 7. oktoober 2017

Rakett 69 juht Aigar Vaigu oli laste hulgas populaarne. Raamatu Põnevad Teaduskatsed tegi omaniku jaoks eriti väärtuslikuks väljaande kaasautori Aigar Vaigu autogramm. 
Autor: Milvi Kapaun

Üle-euroopaline Teadlaste öö festival on traditsiooniliselt septembrikuu viimasel reedel. Tänavu korraldasid õpetajad Evelin Toom ja Külli Korol ning direktor Tarmo Post selle sündmuse esmakordseltka Elva gümnaasiumis.

”Soovisime selle ürituse suunata mitte ainult meie kooli õpilastele ja vanematele, vaid ka Elva kogukonnale,” rääkis Evelin Toom. „Teadlaste Öö festival on väike start meie Miniteaduskoolile, mis algab oktoobrikuu teisest nädalast ja lõpeb juunis Miniteadusfestivaliga, kus esimese kooliastme õpilased teevad ise teadusprojekte.”

Teadushuvilisi kogunes sündmusele üle koolmesaja, töötubasid oli festivalil kokku üheksa, läbiviijateks gümnaasiumi õpetajad ja õpilased ning vilistlased. Evelin Toom oli festivalile kaasanud ka oma endised õpilased, teadussaate Rakett 69 saatejuhi ja kohtuniku Aigar Vaigu ning MTÜ Robootika eestvedajad Heilo Altini ja Ramon Rantsuse. Töötubades osalesid-tegutsesid lapsed nii omapäi kui koos vanematega, igas tegevuses saadi vähemalt ühe teadmise ja kogemuse võrra rikkamaks.

Töötoas Meisterdame üheskoos sai tehnoloogiaõpetuse õpetaja Aivar Johansoni juhendamisel valmistada toksivat rähni ja meisterdada muudki jõukohast. Arvutiõpetaja Urmas Vessin näitas, kuidas töötab 3D-printer. GPS -kunsti töötuba viis läbi geograafiaõpetaja Kersti Pajor. Töötoas „Kartul” tegid katseid ja näitasid, kuidas kartuliga lampi põlema panna 9. klassi õpilased Saale Pärn ja Oliver Mõttus. Juhtlausega „keemia on preemia” viis õpetaja Kaja Kalmus läbi kaks töötuba. Põnevaid katseid kodukeemiaga aitasid toimetada õpilased Kätlin Leitu ja Annareete Raal. Siin õpetati muu hulgas ka laavalambi tegemist ning kohvivee keetmist elektri ja gaasi abita. Kuna ükski keemia õpituba ei lõpe ilma pauguta, siis demonstreeriti ka seda, kuidas teha ilutulestikust eraldi nii tuld kui pauku. Töötoas „Nuhvliga võluvasse keemilisse maailma” sukelduti aatomite imekaunisse värvideilma.

„Kui külastajad nentisid, et keemia on tõesti preemia, siis on see tegijatele meelepäraseim tänu,” ütles Kaja Kalmus.

Ramon Rantsuse ja Heilo Altini robootika töötuba pakkus suurt huvi nii suurtele kui väikestele. Siin oli vaja ehitada vormelauto ja see programmeerida ning toimus robotite köievedu, mis kujunes tõsiseks mõõduvõtuks lapsevanemate vahel.

„Ega seal läksid isad nii hasarti, lapsed tõugati kõrvale ja hakati robotite köieveos ise mõõtu võtma. See on muidu ikka isadepäeval tavaline, aga näed, juhtus tänagi,” seletas Ramon Rantsus muheldes.

 

Osavamad said telesaatesse

 

Aigar Vaigu Rakett 69 töötoas tuli muu hulgas lahendada ka torni ehitamise ülesanne. Töövahenditeks oli kakskümmend spagetti, üks meeter teipi, käärid ja vahukomm, mis paigutati torni tippu. Seitsmest osalenud võistkonnast püstitas veerand tunni jooksul kõige kõrgema, 53 sentimeetri kõrguse spagetitorni Supertiim, kus osalesid 1.b klassi õpilased Mirell Hunt, Eliisa Arik ja Joosep-Jakob Puhke, abiks olid lapsevanemad Ly Leppik ja Astra Arik.

”Torni tegemisel läks mitu nuudlit katki ja lõpus oli äpardus ka- torn kukkus laua pealt maha, aga õnneks katki ei läinudki!” rääkis Mirell Hunt.

Kuna selles võistkonnas olid abis ka lapsevanemad, pälvis tunnustuse veel torni kõrguseks 48,5 sentimeetrit saanud õpilasvõistkond Spageti koosseisus

Grete Koppel, Taile Homenski, Maria Kram ja Ekke Kusta Saar.

„Minu jaoks oli üllatus, et spagettidest saab nii kõrget torni teha,” seletas Grete Koppel. „Alguses mõtlesime ja arutasime, kuidas seda teha ja alles siis alustasime. Vahukommi tippu panemisel oli ikka närveerimist küll, et kas jääb ehitis püsima või äkki laguneb laiali...Aga terveks jäi.”

Mõlemad võistkonnad said auhinnaks publikukohad telesaate Rakett 69 salvestusel.

Töötoast saadi kaasa suurel hulgal selfisid oma nutitelefoni koos Aigar Vaiguga ning autogramm teadusraamatusse „Põnevad teaduskatsed”. Lapsed olid raamatu spetsiaalselt ostnud, et saada sellesse autorilt autogramm.

„On väga meeldiv, et oli võimalus tulla taas oma vanasse kooli ja eriti rõõmustav on, et just Teadlaste Ööks,” rääkis Elva koolis 8. klassi lõpetanud, praegu Soomes Aalto Ülikoolis teaduri ja insenerina töötav Aigar Vaigu.”Heameel on näha, et koolis on palju muutunud, aga mõned asjad on samad, nagu näiteks aula toolid siin saalis...Meeldivalt üllatas, et maja oli festivaliõhtul rahvast täis ja ka Rakettt 69 töötuppa tuli saalitäis huvilisi. Mulle väga meeldis! Kas ka järgmisel aastal sama asja siin jälle tegema juhtun, ei tea, aga kui võimalus on, siis kindlasti!”

Lisaks tubasele tegevusele toimus festivalimelu ka õues. Füüsikaõpetaja Janno Mäeotsa juhendamisel sai jalgrattapumpa kasutades raketiplatvormilt taeva poole tulistada rakette ehk veega täidetud plastpudeleid. Raketilennul vallandunud veekütus tabas nii mõndagi huvilist, mis toimingule palju elevust lisas.

Teadustegevustele vahelduseks sai RNstuudio töötoas treenerite Merit Tähe ja Mari-Liis Kurvitsa käe all tantsu õppida. Heategevuslik kohvik pakkus omavalmistatud küpsetisi ja keelekastet, saadud tulu läks muusikakooli klaverifondi täienduseks. Koolimaja fuajees sai imetleda ka õpilaste vahvaid joonistusi teemal „Hull teadlane”.

„Oli meeldiv üllatus, et nii paljud olid sündmusest huvitatud ning nautisid kogu õhtut. Saime tänusõnu, et Teadlaste Öö Elvasse tõime, ei pea enam üritusele Tartusse sõitma,” jäid korraldajad tehtuga rahule. ”Ka töötubade läbiviijad lahkusid õhtul koolimajast hea tundega.”

Teadlaste Öö läbiviimist toetasid Tartu linnavalitsus, Tartu Ülikool, Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Teaduskeskusega Ahhaa, MTÜ Robootika, Rakett 69, Teadustoimetus, KVARKTeadusteater , Elva gümnaasium ja kooli vilistlased. Valgusefektide 120 lasuga tulevärgi korraldas sündmuse lõpuks firma TRIPLEX.

 Miniteaduskool alustab

Kolmandat aastat tegutseb ja areneb Miniteaduskool.1.-3. klasside õpilaste tegevusi jätkub sellel õppeaastal mõlemasse koolimajja. Miniteaduskool alustab oktoobrikuu 2. nädalalast vastavalt ajakavale.

Laboritund 2.c klassis
Laboritund 2.c klassis
Autor: Tarmo Post