Miniteaduskool

Esimesed klassid Miniteaduskoolis

Enne Talvevaheajale minekut käisid esimeste klasside õpilased Miniteaduskoolis. Kõik neli paralleelklassi said osa väga vahvatest tundidest. 

Õpetaja Janno Mäeotsa käe all said lapsed teada, kuidas toimib maitsmismeel. Teemaks oli "Näita keelt!". Juba iseenesest intrigeeriv ja naljakas teema. Kõigepealt rääkis õpetaja keelest. Et seal on erinevad punktid, mis tunnevad erinevaid maitseid. Alustuseks tuli paberist keel välja lõigata. Seejärel sai iga paar lauale väikese topsiku, milles oli siis vastavalt kas magus, hapu, soolane või siis mõru vedelik. Ja vatitikud. Töö käis nii, et iga paar testis vastastikku katsevedelikku kastetud vatitikuga partneri keelel maitsmismeelt. Et millisest punktist ikkagi hakkab vastavat maitset tundma. Kui maitse tuntud, siis tuli see ka oma keelekaardile õigesse kohta kirja panna. Kõik neli maitset järgemööda. Ja kui kõik testitud ning tulemused kirja pandud, siis jagas õpetaja Janno lastele vastusteringikesed, mis tuli välja lõigata ning keelekaardi tagaküljele kleepida - sai võrrelda, kas ikka oli maitsmismeel õigel ajal õiges kohas.

Veel kohtusime õpetaja Kaja Kalmusega. Tema tunni teemaks oli "Kromatograafia". Keeruline ja täiesti tundmatu nimetus! Aga tegelikult tähendas see eraldamist. Saime õpetaja Kajalt filterpaberist ringikesed. Need tulid murda pooleks ja siis veel kord pooleks ning veel kord. Sai selline vahva terava otsaga kolmnurga moodi asi. Seejärel tuli ringike uuesti lahti teha ning selle sisse keskpunkt märkida. Ja tumedate viltpliiatsitega mustriringid joonistada. Vahepeal oli õpetaja Kaja jaganud laudadele väikesed katsetopsid natukese veega. Nüüd tuli ringid uuesti kokku voltida, veetopsikest kallutada ja siis kokkuvolditud ringike teravikkupidi katseklaasi susata. Hoida nii kaua, kuni kokkuvolditud ringike servani märgub. seejärel voltisime ringi taas lahti ning asetasime salvrätile kuivama. Oi, mis ilusad värvid olid ringikestel! Uskumatu! Tegime teise värviringikese veel. Panime kuivama. Kuniks ringikesed kuivasid, jagas õpetaja Kaja lastele kätte vahvad paberiribad, millel augulööjaga tehtud augud sees. Ühele poolele tuli kirjutada hea soov kellelegi, sest nagu selgus, sai sellest kaart. Õpetaja Kaja jagas igale lapsele joogikõrred. Värviringikesed tuli joogikõrre otsa torgata nind neid ka natuke töödelda. Said vahvad lilleõied. Õpetaja Kaja käis iga lapse juures ja lisas kõrre külge laste tehtud kaardid. Vaat nüüd saigi selgeks, milleks olid kaardikestes augud. Aga selleks, et sealt käis kõrs läbi ja saigi tore lill valmis. Väga vahva oli!

Kolmanda tunni andis õpetaja Geil Siim. Teemaks oli "Mikroskoop ja sibula rakk". Tund toimus laboratooriumis. Õpetaja Geil seletas meile, kus me üldse oleme. Rääkis laboratooriumis töötamise reeglitest. Laudadel olid imelikud toruga asjandused. Nagu selgus, olid need mikroskoobid. Väga põnev ja oleks tahtnud neid kohe südamest näppida. Tegelikult asjad ikka niimoodi ei käinud. Saime teada, milleks on mikroskoobid, mida tähendab suurendus 4 x ja 10 x. Reguleerisime mikroskoobid enda järgi paika. Ah jaa, enne tuli mikroskoop veel vooluvõrku ühendada. Siis jagas õpetaja Geil meile väikesed sibulaliistakud ning palus laudale olevatest kotikestest võtta pintsetid ja naaskli moodi riista. Veel sai laudadele klaasist katsealused  ning väike läbipaistvast plastist ruuduke. Töö käis paarikaupa. Igale paarile oli ka katsetopsike veega. Ja veel oli igale paarile pipett. Pipetiga tuli klaasist katsealusele tilgutada vett.

Hakkasime sibula rakku eraldama. Selleks tuli sibulaliistakult pintsettidega õhuke kihike - nagu loor, eraldada. See alusklaasile veetilga sisse sirutada. Õpetaja tuli ja tilgutas igale "loorikesele" joodi, mis värvis selle pruunikaks.  Kõige peale pandi plastruuduke. Üleliigne joodivedelik tuli salvrätiga ära kuivatada. Edasi tuli see kõik panna mikroskoobi alla. Reguleerida mikroskoobi all õigesse kohta ning preparaat - no see, mille klaasi peale sirutasime ja plastruudukesega katsime, see tuli kinnitada ka klambritega. Nüüd võis vaatama hakata. ja oh imet! Mikroskoobist vaatas vastu justnagu tellitest sein, igas "tellises" pruun täpp sees. Raku tuum, nagu ütles õpetaja Geil. Nii põnev!

Õpetaja Geil ütles, et nüüd hakkame kunsti tegema. Iga laps sai paberi ja sinna tuli joonistada see, mida mikroskoobis näha oli. Värvida ära ka. Õpetaja kogus kõik pildikesed kokku, lõikas parajasse suurusesse ja kleepis alusele. Seeärel raamis aluse ning iga klass sai endaga kaasa toreda pildi, mis koosnes laste endi joonistatud sibularakkudest. Väga vahva!

Tekst: Külli Korol

Fotod: Pille Rebane, Külli Korol ja Karmen Luik2. klassid Miniteaduskoolis

Miniteaduskooli teise külastuse teemaks oli põnev ja värviline keemia. Käisime külas õpetaja Kaja Kalmuse keemialaboris ning tegime katseid vildikate ja veega. Tegelikult oli sellel katsel ka tark teaduslik nimetus, aga see ei jäänud meelde.

Ka ilma targa nimetuseta oli lõbus värvida vildikatega filterpaberit, kasta see vette ning vaadata, millised põnevad mustrid tekivad. Lõpuks aitas õpetaja Kaja ilusatest värvilistest paberitest panna kokku liblikad.

Oli väga tore, lõbus ja huvitav! Aitäh õpetaja Kajale ja ootame põnevusega uusi kohtumisi!

Värviline keemia
Värviline keemia
Autor: M. Rego3.klassid Miniteaduskoolis

Novembrikuus külastasid 3.klassid kahel korral Miniteaduskooli.

Esimesel korral oli meie teemaks “Kas ma olen kiirem kui Usain Bolt”, õpetajaks oli Janno Mäeotsa. Õp Janno juures oli õpilastel kaks ülesannet. Esimeseks ülesandeks oli, et üks paarilistest peab proovima sõbra poolt lahti lastud pulka enne põrandale kukkumist kinni püüdma.

Teises ülesandes tuli ühel paarilisel seina ääres kukutada metallist joonlauda ning teine paariline pidi selle kiiresti vastu seina suruma. Joonlaua kukkumise järgi said õpilased oma reaktsiooniaega määrata.

Teine kohtumine oli 3.klassidel õpetaja Kaja Kalmusega. Seal me värvisime paberit ning tegime vahvaid lilli ja kaardi.

 

Aitäh! Meil oli Teiega vahva!

 Autor: Annika Matrossov2. klassid Miniteaduskoolis

Tund MiniteaduskoolisElva Gümnaasiumis õpivad väga teadmishimulised lapsed. Meil on Miniteadusfestival, oli Teadlaste Öö ja on ka Miniteaduskool. 
Ka sellel aastal on algklassidel võimalus osaleda Miniteaduskooli tundides, mida viivad läbi Puiestee maja õpetajad.

Oktoobrikuus käisid teised klassid kahel korral Miniteaduskooli raames teises majas. Kuu teemaks kujunes muusika. Esimese tunni viis läbi õpetaja Geil Siim, kellega koos meisterdasime paberist Aafrika rahvuspilli ja tegime sellel muusikat. Uurisime, kas pudelis oleva vee värvusest sõltub tekkiva heli kõrgus ning mängisime joonlauapilli. Tunni lõpus tuli esmaettekandele Elva hümn  ebatraditsiooniliste pillidega orkestri esituses.

Õpetaja Janno Mäeotsaga meisterdasime plekist vilet, kõrrepilli ning telefoni. Omaloomingulisest muusikast vilede ja kõrrepillidega sai osa ka linnarahvas, sest nii oli lõbusam koolimajja tagasi tulla.
 Meile meeldisid tunnid väga ja ootame põnevusega uusi kohtumisi!3.klassid Miniteaduskoolis

3.klasside esimesel külastusel oli õpetajaks Geil Siim.

Esimeseks ülesandeks oli paberist Kazoo valmistamine. Kazoo on põnev muusikainstrument, mis teeb pinisevat häält, kui selle sisse rääkida, puhuda või ümiseda. Kazoo juured ulatuvad Aafrikasse, kus sarnaseid instumente on kasutatud juba aastasadu.

Teiseks ülesandeks oli heli tekitamine võnkuva joonlauaga. Mida pikem osa võngub, seda väiksem on sagedus ning madalam heli.

Kolmandaks ülesandeks oli pudelimuusika. Õpilased uurisid, kuidas saab ühe ja sama esemega tekitada täiesti erinevaid helisid. Pulk pani võnkuma nii klaasi kui ka vee pudelis. Mida rohkem oli pudelis vett, seda madalm toon tekkis ning vastupidi.

Viimaseks ülesandeks oli õpilastel valmistada telefon, millest oli kuulda salahäält. Õpilased võtsid paaridesse, mõlemad sai ühekordsetopsi ning nööri tüki. Nendest pidi valmistama telefoni. Kui nöör oli aetud läbi topsi olevate aukude, umbsõlm tehtud, asuti telefone katsetama. Nipiks oli see, et nöör tuli tõmmata pingule, üks pani topsi kõrva äärde ning teine rääkis.

Möödus väga põnev ning vahva tund õp Geili juures.Autor: Annika Matrossov