Miniteaduskool

Teaduses on võlukunsti

Meie koostöö oli väga super! Meie kooli kingitus Elva linna 80. sünnipäevaks.

3.klassid Miniteaduskoolis

Märtsis-aprillis käisid 3. klassid taas Miniteaduskoolis. Seekord olid teemadeks kaalumine, õhu koostis ja vooluring.Kaalumise töötoas tuli kõigepealt voltida laev, see lastida liivaga, kaaluda ja siis vette panna.Tingimuseks oli, et laev ei tohtinud peale vette panekut põhja vajuda, vaid jäi pinnale. Tuli välja, et üks paberlaevuke võib kanda üle 900 g liiva. Õhu koostise määramisel pandi kokku õhu koostise molekulmudel. Lapsed said teada, et õhk meie ümber ei koosnegi vaid hapnikust, kokku on õhu koostises 4 elementi.Viimases töötoas pandi kokku lihtne vooluring ja saadi teada, mida tähendab avatud ja suletud vooluring  nign mis vahe on rööp - ja jadaühendusel.

Kaalumine

Kaalumine1

kaalumine2

õhu koostis

õhu koostis1

vooluring

vooluring1

Miniteaduskool ehk kool koolis

Elva gümnaasiumis töötab juba kolmandat õppeaastat 1.–3. klassi õpilastele suunatud Miniteaduskool.

1.b klassi Miniteaduskooli tund laboratooriumis teemal „Mikroskoop ja sibula rakk”, juhendaja bioloogiaõpetaja Geil Siim​

Loodusteaduste tunde annavad keemia-, füüsika- ja bioloogiaõpetaja 7.–12. klassi õpilaste klassi- ja laboriruumides. Kõigile klassidele on kaks kohtumist aastas, kus õpilased saavad ise katseid teha. Miniteaduskoolil on Elva gümnaasiumi kodulehel ajajoon, kuhu iga klass kirjutab pärast õppekäiku oma põnevatest tegemistest: http://www.elvag.edu.ee/miniteaduskool1/

Aprilliks on õpilastel valminud enda valitud uurimis- ja katseprojektid. Järgneb esitlus klassis, kus valitakse välja kolm huvitavamat projekti, mida autorid tutvustavad oma kooli miniteadusfestivalil nii koolikaaslastele kui ka teistele huvilistele.

Miniteaduskooli finaal on osalemine kevadisel miniteadusfestivalil, kus toimuvad õpitoad, esinevad huvitavad külalised ja õpilased saavad tutvustada oma projekte.  Miniteadusfestivali korraldab kogu koolipere. Klassiõpetajad koostöös vanematega juhendavad projekte ja valivad välja huvitavamaid töid ning festivalipäeval on nad oma õpilastele toeks. Õpilasi, kes tutvustavad kogu festivalipäeva vältel oma projekte, ootab preemia­reis, mis saab teoks kohe pärast õppeaasta lõppu.

Teise kooliastme õpilased koostöös klassijuhatajate ja aineõpetajatega korraldavad festivalil töötubasid. Igal lapsel on festivalipass, kuhu kirjutatakse valitud töötoad.

Kuna sellel päeval tavapärast õppetööd ei toimu, püüame leida teemasid, mis oleksid lõimitud kogu õppetööga. Festivalikavas oli eelmisel kevadel spordi-, loovuse-, muusika-, matemaatika-, keelte- (eesti, saksa, inglise) ning teadusteemalised töötoad.  Elva gümnaasiumi loodusainete õpetajatel on unistus kohata üha enam lapsi, kes ütleksid särasilmil: „Loodusteadus on lahe!”

2 klassid õppimas

Õppimise teemaks oli õhk. Õpetaja Kaja Kalmuse juhendamisel tegid lapsed õhuaineid mudeliteks. Et saaks aru, mis see õhk on. Räägiti leppemärkidest ja tehti salakirja ning pandi kokku lämmastiku molekuli ning täideti  töölehte.

Teise tunni teemaks oli silm. Õpetaja Janno juhtimisel toimus estlus ja arutelu, et milleks  silmad on vajalikud.

Silmade kaudu saame 90% meile teadaolevast infost.

Miks juhtub nii, et vaatan,aga ma ei näe. Lapsed tegid katsee-silma on lahti, kuid sa ei näe.

2.klassid räime lahkamas

Räim on olnud peamine kala eestlaste toidulaual juba sajandeid. Ta on suhteliselt väike, hõbedaläikeline kala tume-sinakasrohelise seljaga, kes asustab Läänemere keskosa ning Botnia ja Soome lahte. Räim on avaveelise eluviisiga ning võib laskuda meres enam kui saja meetri sügavusele. Juhuslikult võib ta eksida ka magevette. Räim elab vilkalt liikuvates parvedes, mis võtavad toiduotsinguil või kudemise ajal ette küllalt ulatuslikke rändeid.

Õpilased uurisid räime seest poolt.