Relvaõpe Vaadatud 4146 korda

- Õppetöö

Reedel, 25. novembril toimus kümnenda klassi kodanikukaitse õppesuuna õpilastel Elva Kaitseliidu majas AK-4 relvaõpe, mis hakkas pihta kell 09.00.

Eriti usinad olid juba tund aega varem kohal, hoolimata kargest hilissügisilmast.

Hästiköetud Elva malevkonna õppeklassi sisenedes tuli leida laua kaitseks varustuse ruumist lebomatt.

Instruktor selgitas meile kõigepealt relva käsitlemise tähtsamaid ohutusnõudeid ning relva üldtehnilised andmed. Nii saime näiteks teada, et relvaosasid liigitatakse nelja gruppi: kaba grupp, lukukoja grupp, püstolkäepideme grupp, vintraua-laesääre grupp. Lähemalt tutvusime me relvaosadega relva lahti võttes ja kokku pannes. Väga tähtis oli teada, et relva kinnitavad tihvtid käivad kindlasti relva külge selleks ette nähtud pesadesse, mitte laua peale, ega kuhugi mujale. Lahti võttes tundus kõik normaalne, kuni jõudis järg luku lahti võtmiseni ning hiljem ka kokku panemiseni. Lukupead tuli keerata ja tõmmata ning hetk hiljem oli laua peal igasuguseid huvitavaid asju: lööknõela vedru, lööknõel ning luku juhtplaat. Korduvate katsetuste tulemusena sai koolitaja juhendusel ka luku lahti-kokkupanek lõpuks selgeks. Aja peale kokku pannes tuli sisse ärevus, mis mõnel käed kiiremini liikuma pani, mõnel aga relva lammutamise tempot aeglustas.

Lõpuks, kui käed olid piisavalt õlised/punased/verised, saime oma armsaks saanud relvadega jalutuskäigule minna. Erinevalt varasemast hommikusest ilmast oli sadama hakanud lund, kuid meid see ei heidutanud. Võtsime maleruudu formatsiooni, mis kujunes alguses liikumisega käkk-formatsiooniks. Kõndisime ringi ning mõtlesime, kas minna poodi või mitte. Kahjuks või õnneks me siiski relvadega poodi ei läinud.

Lisaks õpetati meile ka elementaarsemaid taktikalisi käemärke, mis minimeerivad verbaalset suhtlemist, et mitte reeta oma asukohta võimaliku vastase lähedal viibimise korral. Tähtis on käemärkide puhul nende dubleerimine, et info üksuse liikumise kohta jõuaks kõigi liikmeteni. Seda kõike läheb meil vaja kursuse välilaagris, mil kõik meie õpitud oskused praktikas rakendadatakse. Seepärast on vaja varakult selliste drillide pihta hakata, et kevadeks jõuaksime endile põhitõed selgeks teha, need ära õppida ja ka lihasmällu talletada.

Selle õppetsükli lõpus liikusime õppeklassi tagasi, teostasime relvade hoolduse ning ees ootas koolipäeva üks oodatumaid osasid - koolilõuna.

Autorid Deivi Lomp ja Marko Tiirmaa.